Gilmour: Na Pink Floyd nemám vôbec čas

Už ani fanúšikovia skupiny Pink Floyd nevedia, čo by prinútilo jej lídra a gitaristu Davida Gilmoura, aby sa britská legenda vrátila na koncertné pódiá. Ten nedávno vyhlásil, že na pompézny návrat kapely nemá čas. Pink Floyd naposledy vystupovali spolu ..


Návrat Pink Floyd – to by prasatá museli lietať, vraví Gilmour.


FOTO - REUTERS


Už ani fanúšikovia skupiny Pink Floyd nevedia, čo by prinútilo jej lídra a gitaristu Davida Gilmoura, aby sa britská legenda vrátila na koncertné pódiá. Ten nedávno vyhlásil, že na pompézny návrat kapely nemá čas. Pink Floyd naposledy vystupovali spolu roku 1994 a odvtedy sa venujú sólovým projektom.

Gilmourovi v novembri vychádza koncertné video a dúfa, že na budúci rok dokončí sólový album. „Pink Floyd je zatiaľ posledná vec, na ktorú myslím,“ povedal v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Viem, že iní ľudia majú na to iný názor, ale teraz rozmýšľam sebecky a teším sa z toho, čo robím.“ Hrať v Pink Floyd znamená pre Gilmoura niesť určité bremeno. Skupina sa v histórii popmusic preslávila nákladnými koncertami plných laserových efektov, filmovými projekciami alebo lietajúcimi nafukovacími prasatami. Len roku 1994 zarobila na turné po Severnej Amerike viac ako 104 miliónov dolárov. Predbehli ju iba The Rolling Stones a U2.

Najnovšie turné Pink Floyd by podľa predpokladov zlomilo ďalšie rekordy. Ale Gilmour, otec ôsmich detí, ktorého majetok sa odhaduje na 100 miliónov dolárov, skôr peniaze rozdáva, ako berie. Vlani podporil 5,7 milióna libier rôzne charitatívne organizácie. Vtedy sa členovia Pink Floyd, vrátane odpadlíka Rogera Watersa, nabalili kompiláciou Echoes. A Gilmour vyhlásil, že „album je asi poslednou kapitolou“ v histórii skupiny. „Ale uvidíme,“ dodal alibisticky na záver.

SkryťVypnúť reklamu

Klasické albumy The Wall, The Dark Side of the Moon a Wish You Were Here sa predávajú stále, 56-ročný spievajúci gitarista v súčasnosti dáva prednosť komornejšej hudbe a vôbec mu neprekáža, že jeho sólová dráha je v tieni úspechov Pink Floyd. Koncertné DVD a video David Gilmour in Concert, ktoré vzniklo na Londýnskom kráľovskom festivale v júni 2001, je akustickým výletom aj do histórie Floydov - Gilmour reviduje klasické drahokamy ako Shine On You Crazy Diamond, Comfortably Numb a Wish You Were Here a na prekvapenie mnohých vyťahuje neznáme skladby prvého frontmana Pink Floyd Syda Barretta, ktorého nezvládnuté problémy s drogami prinútili skupinu opustiť ešte roku 1969.

Syd Barrett žije v ústraní v anglickom meste Cambridge. Gilmour sa s ním stretol naposledy roku 1975, keď pracovali na albume Wish You Were Here. Vtedy sa vraj nepríčetný Barrett pokúšal vrátiť do skupiny ako nosič aparatúry. Určitý kontakt však udržiava s jeho sestrou. „Dlho si jeho rodina myslela, že by to nebol dobrý nápad, keby som sa s ním stretol, ale ten čas už prešiel. Dúfam, že sa cestou u neho zastavím.“

SkryťVypnúť reklamu

Gilmour prišiel do skupiny roku 1968, teda tri roky po jej vzniku. Frontmanom sa stal, až keď ju po hádkach opustil jej líder a basista Roger Waters, ktorý zvyšných členov neskôr zažaloval, že chcú pokračovať pod pôvodným názvom. Súd prehral. Mediálna vojna medzi Watersom a zvyškom skupiny pokračuje dodnes, aj keď už pri práci na výberovej Echoes došlo k prvým kontaktom. Gilmoura šokovalo, že sa bubeník Nick Mason opäť spriatelil s Watersom.

Dnes však tvrdí, že byť na niekoho naštvaný celý život je nemožné a rád by sa s Watersom niekedy zmieril. „Byť nepriateľom len pre to, že niekto hrá v popovej skupine, je veľmi detinské, nie?“ dodáva Gilmour. S klávesistom Richardom Wrightom sa rozprával pred niekoľkými týždňami, ale debatovali iba o lietaní. A Waters? Ten na bližšie kontakty nemá čas, pretože ho v súčasnosti zamestnáva svetové turné, na ktorom hrá aj pesničky Pink Floyd. Väčšinu z nich napísal práve on. (peb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 750
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 582
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 608
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 581
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 369
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 107
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu