Aký je rozdiel medzi balíčkom opatrení z roku 1999 a tým, čo nás čaká na budúci rok? Bude jeho vplyv na finančnú situáciu ľudí väčší či menší?
„Vplyv na kúpnu silu obyvateľstva bude nižší ako v roku 1999, ale rozhodne nie zanedbateľný. Očakávame len mierny pokles reálnych miezd, ale na rozdiel od roku 1999, silnejšia koruna nebude predražovať tovar z dovozu.“
Dá sa povedať, ktoré z úsporných opatrení pocítia ľudia najsilnejšie?
„Ľudí nepoteší rast cien a budú ho brať ako jeden fakt bez ohľadu na to, ktoré zo schválených opatrení malo väčší či menší význam.“
A význam balíčka pre celú ekonomiku?
„To závisí od uhla pohľadu. Ekonomická nerovnováha na konci roka 1998 bola výraznejšia ako dnes, a preto balíčky v priebehu roka 1999 boli doslova ‘životne‘ dôležité. Dnešné opatrenia sú určitým predvojom. V priebehu budúceho roka by mali prísť ozajstné reformy, ktoré budú riešiť príčiny ekonomických nerovnováh, nie len ich dôsledky. Bolo by historickou chybou, ak by Slovensko nepokračovalo ďalej, i keď nespokojnosť obyvateľstva bude silnieť.“
Aké by malo dôsledky, ak by vláda tieto kroky teraz nepodnikla?
„Štátu neustále rastie dlh a splácaním jeho úrokov spätne tlačí na prehlbovanie deficitu, takže je menej peňazí na financovanie jednotlivých funkcií štátu. Ide o začarovaný kruh, ktorý je možno prerušiť len prebytkovým rozpočtom. K nemu sa však môžeme dopracovať postupne len cez úspory vo výdavkoch, keďže priestor na rast príjmov je ohraničený. Ak sa nebudeme snažiť nastoliť rovnováhu za pomoci reforiem, tak hrozí nastolenie rovnováhy živelne. To by bolo spojené s prepadom kurzu koruny, nárastom úrokových sadzieb a znížením ekonomického rastu, nárastom nezamestnanosti…“
Kedy ľudia pocítia zmysel uťahovania opaskov?
„Slovensko má za sebou 40 rokov socializmu, ktorý obmedzoval konkurenciu a trhovú súťaž. Preto sme zaostávali v technológiách a ekonomika bola neefektívna. V dlhodobom období také niečo vedie do kolapsu, to je príklad Kuby či severnej Kórey. Ani 90. roky nebolo možné nazvať obdobím reforiem, okrem roku 1993 a rokov 1999 až 2000. Deformácie, ktoré sa hromadili, nie je možné napraviť za pár rokov a už vôbec nie nejakým balíčkom raz za štyri roky. Takže výrazné a plošné zlepšenie životnej úrovne neočakávam, hoci k zlepšeniu určite dôjde. Najmä však u tých, ktorí sú ochotní na sebe pracovať.“