Na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy žije podľa oficiálnych údajov v 145 židovských osadách okolo 200 000 osadníkov. Údaje izraelských mierových hnutí sú ešte vyššie, podľa organizácie Betselem sa počet osadníkov od podpísania dohôd z Osla v roku 1993 zdvojnásobil na súčasných 380 000 ľudí.
Palestínčania považujú osady za formu kolonizácie a medzinárodné spoločenstvo za porušenie medzinárodných dohôd, ktoré zakazujú osídľovanie území obsadených vo vojne (vyrástli na území obsadenom v roku 1967). V Spojených štátoch naposledy prezident Jimmy Carter označoval osady za „nelegálne“, pre Billa Clintona boli už len „prekážkou mierových dohôd“. George Bush ráta s evakuáciou niektorých z nich v nových mierových návrhoch.
Osady rozbíjajú palestínske územie na nesúvislé časti. Dosiaľ žiadna izraelská vláda - ani ľavicová - nesúhlasila s ich evakuáciou, aj keď od Osla boli všetky pripravené vyjednávať o vrátení tohto územia Palestínčanom.
Vláda podporuje osídľovanie finančnými dotáciami a mnohí v nich žijú z pragmatických dôvodov - pre nízke dane a ceny nehnuteľností. Len časť osadníkov tu žije z náboženských dôvodov: považujú sa za strážcov zeme, ktorú „boh prisúdil Izraelčanom“. (kl)