
Palestínčanku zbierajúcu olivy ochraňujú pred židovskými osadníkmi izraelskí mieroví aktivisti. FOTO - REUTERS
JERUZALEM - Prvá skutočne vážna vládna kríza v Izraeli včera vyústila do demisie ministrov Strany práce. Pre nesúhlas s výškou dotácií pre izraelské osady z vlády odchádza minister obrany Benjamin Ben Eliezer, zahraničia Šimom Peres a ďalší. Pokojné spolužitie dvoch nezlučiteľných extrémov - labouritov a pravicového Likudu, ktoré majú odlišný názor na prístup k riešeniu konfliktu s Palestínčanmi, ale spojil národný záujem počas intifády, sa tým definitívne končí.
Vláda na osadníkoch nešetrí
Strana práce odmietla podporiť vládny návrh rozpočtu a na zotrvanie vo vláde si určila podmienky: skrátenie dotácií pre osady o 145 miliónov dolárov a ich prerozdelenie do sociálnych sektorov. Včera sa oba tábory ešte pokúsili vyjednávať a hlasovanie o rozpočte bolo odložené. Strana práce napokon splnila svoj sľub, že vystúpi z vlády ešte pred hlasovaním, ak Šaron jej požiadavky nesplní. Rozpočet ráta so škrtom 1,8 miliardy dolárov a krátenie sa týka rezortu obrany.
Voľby sú neodvratné
Vláda návrhu rozpočtu včera napokon schválila aj bez podpory Strany práce. Šaron môže zostaviť vládu s menšími pravicovými stranami, ale väčšina analytikov ráta sa s tým, že tento kabinet nebude mať dlhé trvanie. Podľa riadneho termínu by sa voľby mali konať o rok.
Peniaze na osady tvoria len 0,3 percenta všetkých výdavkov a Ben Eliezerov odpor bol viac-menej symbolický. Strana práce o tri týždne volí nového predsedu a Ben Eliezer si týmto postojom získa voličov, ktorí ho obviňovali, že sa politika labouristov pod jeho vedením príliš priblížila Šaronovej tvrdej línii. Chaim Ramon, ktorý bude jedným z Ben Eliezerových súperov, jeho rozhodnutie privítal. „Som rád, že nebudeme súčasťou vlády, ktorá zlyhala. Musíme z vlády vystúpiť a ponúknuť alternatívu,“ vyhlásil.
Ľavica nebola proti rozvoju osád
Súčasná vláda sa zaviazala nestavať ďalšie židovské osady, ale prirodzený rast existujúcich nevylučuje. Ani ľavica však nezachádza do krajností v politike voči osadníkom - žiadala len evakuáciu izolovaných. Ben Eliezerovi sa podarilo vo vláde dosiahnuť demontovanie hŕstky ilegálnych osád, ktoré vznikli bez vládneho povolenia.
Počas palestínskej intifády boli útoky ozbrojencov spočiatku namierené len proti izraelským vojakom a osadníkom. Obrana osád si vyžiadala veľkú vojenskú prítomnosť v ich okolí, čo na druhej strane ochromovalo život v palestínskych sídlach. Dnes má izraelská armáda obsadený celý západný breh a obkľúčené pásmo Gazy.
Útoky v osadách sa množia
Posledné udalosti poukazujú na to, že Fatah sa snaží vyjednať zastavenie atentátov v Izraeli a ozbrojený odpor znovu orientovať proti osadám, ktoré považuje za „legitímny cieľ“. Tento týždeň došlo k viacerým útokom na osady. Člen brigád mučeníkov al-Aksá včera zastrelil dve dievčatá a ženu v osade Hermeš. Radikalizujú sa aj osadníci. Množia sa ich útoky na Palestínčanov, ktorým bránia v zbere úrody. Izraelskí vojaci boli nútení zasahovať aj proti nim.
(kl, čtk, reuters)