
Takto vyzerajú zábery erupcie na Etne z družice NASA. Hustý oblak dymu a sopečného prachu smeruje južne od vulkánu, nad oblasť Stredozemného mora. FOTO - TASR/EPA

Hodiny na kostole v meste Santa Venerina na Sicílii poškodilo zemetrasenie o sile 4,3 magnitúda. FOTO - ČTK/AP
Z útrob sicílskej Etny sa derie láva, popol aj kamene, ale situácia zatiaľ nie je kritická. Žeravá láva totiž zatiaľ postupuje zatiaľ len veľmi pomaly a neohrozuje ľudské životy. Väčšie starosti robí miestnym ľuďom séria miestnych zemetrasení. Po silnejších otrasoch, ktoré narobili aj materiálne škody, včera zasiahli ostrovom tri slabšie vlny v sile 2,0 až 2,9 magnitúda. Ľudia v sicílskych mestách sú z opakujúcich sa zemetrasení už vystrašení a ľahko podliehajú panike. Úradom sa ale darí držať všetko pod kontrolou. Vulkanológovia však nemôžu vylúčiť, že prídu ešte ďalšie otrasy zeme. Situácia sa potom zhorší.
Už od utorka na Sicílii platí stav núdze. Ostrov by mal v najbližších dňoch navštíviť aj predseda vlády Silvio Berlusconi. „Vláda musí vývoju situácie okolo Etny venovať maximálnu pozornosť,“ komentovala situáciu Stefania Prestigiacomová, ministerka pre rovnoprávnosť, ktorá včera navštívila obec Santa Venerina zasiahnutú utorňajším zemetrasením.
Láva postupuje pomaly, ale spôsobuje veľké škody: „ničí úrodu aj jej zber, sklady, blokuje dopravu po cestách. Výšku škôd zatiaľ nemožno vyčísliť, ale nepochybne pôjde o milióny eur. Pre miestnu ekonomiku je to katastrofa,“ tvrdí zástupca miestnych poľnohospodárov Sebastiano Paladino.
(reuters, čtk, tasr)