Briti a Francúzi sa hádajú, únia tŕpne

Zachmúreného britského premiéra Tonyho Blaira všetci minulý piatok videli, ako pred kamerami úsečne kritizuje uznesenie summitu EÚ, ktoré naordinovali Francúzsko a Nemecko a s ktorým napokon súhlasil. Všetci videli ako uháňa domov bez toho, že by usporiad

al rituálnu tlačovú konferenciu.

Odvtedy sa podarilo zistiť, že ako šéf vlády jej veličenstva „vyskočil“ na francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca a ako ho usadili ako nevychovaného chlapca. Tlač na oboch stranách Lamanšského prieplavu vytiahla zaprášené zbrane - opäť sa píše o zradcovskom Albióne a o žabožrútoch, pripomína sa storočná vojna, Johanka z Arku, Waterloo, de Gaullovo „nie“ britskému pristúpeniu k ES a „vráťte mi moje peniaze“ Margaret Thatcherovej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento folklór nie je tentoraz len odrazom osobných antipatií a momentálneho rozladenia. V spore nejde len o peniaze (Briti ich posielajú do rozpočtu EÚ stále viac než Francúzi, napriek zľave, ktorú si v roku 1994 vymohla Thatcherová). Podľa mnohých analytikov tak vyvrcholilo dlho zbierané napätie a do budúcnosti neveští táto hádka nič dobré.

SkryťVypnúť reklamu

„Hlavným dôvodom konfliktu je to, že v mnohých zásadných otázkach, ktoré musia byť na úrovni únie riešené v budúcich dvoch-troch rokoch, sa Francúzi a Briti nezhodujú, kým Francúzi a Nemci majú omnoho viac spoločného,“ povedal významný bruselský politológ Peter Ludlow, sám Angličan. „Týka sa to reformy štrukturálnej politiky, zmeny paktu menovej stability, svetovej politiky vrátane Iraku aj nasadenia medzinárodných síl v Macedónsku.

Ludlow súhlasí s názorom, že Chirac v Bruseli nad Blairom „vyhral,“ rovnako ako nad ostatnými prítomnými. A do budúcnosti má v ruke oveľa lepšie karty. „Pokiaľ ide o štrukturálne fondy, bude Blair brániť vlastný nedotknuteľný rabat - potom ale nemôže ovplyvňovať pozície ostatných. Na pakt stability nemá vplyv, pretože nie je v eurozóne. Čo sa týka Iraku, predal dušu Američanom, kým Francúzi dokážu skvele využívať svoju slobodu.“

SkryťVypnúť reklamu

Londýn sa pod Blairovým vedením v minulých rokoch veľmi snažil nahradiť nefungujúci „francúzsko-nemecký motor“ iným spojenectvom, napríklad s Nemeckom, alebo posilňovaním trojuholníka s politikmi, ktorých má rád - talianskym Silviom Berlusconim a španielskym Josém Maríom Aznarom. „Blairov problém je, že buď sú ostatní jeho kamaráti, alebo sú proti nemu,“ napísal denník The Guardian.

Hoci Francúzsko v poslednom čase odstránilo hlavné príčiny napätia s Britániou (obnovila dovoz britského hovädzieho a zrušila utečenecký tábor v Sangatte, odkiaľ sa azylanti snažili dostať cez kanál), vznikli nové, závažnejšie roztržky. Chirac sa dohodol s nemeckým kancelárom Schröderom na zachovaní poľnohospodárskych príjmov do roku 2013 a Blair sa o tom dozvedel až z médií. Pritom spoločná poľnohospodárska politika bola pre Londýn vždy soľou v očiach.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ludlowa je v takejto atmosfére nepravdepodobné, že by sa mohlo konať v Británii referendum o vstupe do eurozóny. Zároveň je vylúčené, že by Blairova vláda hnala spor až po nastolenie otázky odchodu z EÚ - to by bola nesmierne ťažká rana pre obe strany. Skôr sa dá predpokladať pokus o posilnenie väzby Londýna na Rím a Madrid a konkurovať tak oživeniu osi Paríž - Berlín. „Možno sa Francúzsko a Nemecko nezhodujú zďaleka vo všetkom, majú však omnoho viac spoločné s myšlienkou Európy. Obe tieto krajiny sú na rozdiel od Británie veľmi hlboko emocionálne zakorenené do európskej integrácie, v tom je ten hlavný problém.“

KAREL BARTÁK, čtk, Brusel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 749
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 577
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 605
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 577
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 371
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 106
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 238
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu