Aké boli správy z volieb do miestnych samospráv, ktoré sa konali v nedeľu v Poľsku? Hovorili o zlyhaní počítačového systému, ktorý mal zabezpečovať rýchle spracovanie volebných údajov. Zameranie sa na technické problémy a nie na výsledok môže poslúžiť ako metafora týchto letargických volieb. Volebná účasť by mala klesnúť na úroveň trápne nízkych necelých 37 percent až rovnako neslávnych 49. Rozpor v odhadoch je následkom nešťastného zlyhania počítačov.
V krátkej histórii miestnych volieb v Poľsku ľudia opäť dali prednosť teplu domova. Akoby vyjadrili: je mi to jedno. Prezidenta Aleksandra Kwasniewského to znepokojilo a tvrdí, že diskusia je nevyhnutná: „Bolo už mnoho volieb, kde sme sa iba sťažovali na chabú účasť, ale potom sa nič nezmenilo.“
Ani revolučná zmena - aspoň tak ju nazývali - v spôsobe voľby starostov a primátorov, neprilákala ľudí. Očakávalo sa, že priame duely populárnych miestnych politikov zaujmú. Nestalo sa tak. Niekde možno aj pozornosť ľudí zaujali. Vo Varšave sa o post primátora uchádzali traja obľúbení politici. Lech Kaczynski, bývalý minister spravodlivosti a obhajca silových opatrení na potlačenie zločinnosti získal 49 percent hlasov a takmer vyhral prvé kolo. Aj v zaujímavom súboji však hlavné mesto zaznamenalo len 41-percentnú účasť voličov. Absolútna apatia vládla v druhom najväčšom meste Lodži, kde do volebných miestnostní prišlo len 24,8 percenta voličov.
Celkovými víťazmi sa môže cítiť vládna ľavicová koalícia, ale nie v miere, akú očakávali. Tradičné bašty ľavice či pravice v mestách ako Sosnowiec a Krakov, utrpeli porážky. Politickou scénou to nezatriaslo, ale posun je zjavný. Slušnú podporu získala aj extrémne pravicová Liga poľských rodín, zameraná proti EÚ. A práve novozvolené miestne orgány budú mať pod palcom milióny eur, ktoré by mali začať prichádzať, keď sa Poľsko stane členským štátom v roku 2004.
Vina za nízku účasť spočíva na politikoch, ktorí robili, čo bolo v ich silách, aby sa aj miestne voľby stali predovšetkým prepolitizovanou straníckou záležitosťou. Na druhej strane sa ocitli ľudia - nespokojní so zlými hospodárskymi podmienkami.
Plač nad chýbajúcou občianskou spoločnosťou v Poľsku zdôraznil, že práve politici najviac odrádzajú ľudí od toho, aby sa zapájali a zaujímali o spoločenský život. Na druhej strane - aká občianska spoločnosť by mohla vzniknúť z komunít ako v Kamiennej Gore, kde ľudia vymieňali hlasovacie lístky za víno či vodku, takže nepoctiví kandidáti si sami dávali hlasy?
Autor: WOJCIECH KOSC, Varšava pre SME