
Palestínsky vodca napokon presvedčil poslancov, aby schválili ním vymenovanú zreformovanú palestínsku vládu. FOTO – REUTERS
Vymenovaním predchádzajúceho kabinetu v júli Arafat odštartoval reformy, ktoré od neho žiadala Amerika – nezašiel však dosť ďaleko. Jemu verné osoby ostali aj v jadre nového kabinetu. Júlovú vládu by parlament neschválil, a tak v septembri odstúpila. Tá včerajšia prešla.
Prekvapenie: minister vnútra
Najväčším prekvapením je minister vnútra Hani Hasan. Podľa izraelského denníka Haarec za svoje vymenovanie vďačí tomu, že ostal s Arafatom uväznený v Ramalláhu počas posledného obliehania jeho sídla. V tom čase Palestínčania definitívne zmietli zo stola otázku vytvorenia funkcie premiéra – ktorá by Arafata pripravila o časť moci. Premiérom sa mal stať umiernený Abú Alá, ale verejná mienka v tom čase bola na Arafatovej strane.
Hasan začal pred pár mesiacmi vyjednávať s ozbrojenými skupinami dohodu o neútočení na civilistov. Izraelu však adresoval výzvu, že „kým budú jeho vojenské akcie pokračovať, nebude v bezpečí“. Sľuboval dokonca absolútnu bezpečnosť do dvoch mesiacov, ak sa Izrael z palestínskych území stiahne. Myslí si, že Arafat by „nemal o všetkom rozhodovať sám“.
Vytvorenie palestínskej vlády vlastne v praxi veľa neznamená. Vláda je totiž len papierová a nemá inú moc, ako vydávať vyhlásenia. Ignoruje ju Izrael (kým ju riadi Arafat), ale nemá už prakticky ani žiadne civilné funkcie.
Riadiť infraštruktúru a bezpečnostné sily jej znemožňuje prítomnosť izraelských vojakov na väčšine palestínskej samosprávy. V súčasnej situácii nemôže nič zmeniť a Palestínčania už neveria, že ich z tejto situácie vyvedie.
Rozhodnú voľby
Väčšina z nich si uvedomuje, že potrebujú novú životaschopnú a demokratickú vládu. Táto súčasná – dočasná – môže urobiť jediné: pripraviť „pluralitné“ parlamentné a prezidentské voľby, ktoré Arafat sľúbil na január.
Nacionalisti okolo Arafata a islamskí extrémisti nie sú jedinou politickou silou medzi Palestínčanmi. Umiernení a demokraticky zmýšľajúci politici sa vyskytujú aj vo vedení Fatahu a zárodky takejto strany existujú v občianskych združeniach. Palestínska mierová aktivistka Hanan Ašráviová si myslí, že keby dostali šancu vytvoriť novú stranu, voľby by vyhrali práve oni.
Na ťahu sú spostredkovatelia
Voľby sú najdôležitejším kamienkom amerického mierového plánu. Ich príprava je však nepredstaviteľná v súčasnom stave izraelských vojenských opatrení. Izrael sa má do mája stiahnuť na úroveň pred intifádou a Palestínčania majú dovtedy vytvoriť demokratické vedenie, americký plán však nešpecifikuje, kto je na ťahu. A tak obe strany iba vyčkávajú.