Bratislava 29. októbra (TASR) - Vo výchovno-vzdelávacej sústave na Slovensku pôsobí zhruba 111 tisíc pedagogických zamestnancov. Hoci sa kvalifikovanosť učiteľov základných a stredných škôl zvyšuje, zhruba 10 až 11 tisíc ich nedisponuje potrebným vzdelaním.
Ľuboslav Drga z ministerstva školstva upozornil, že toto číslo nemusí odrážať skutočný stav. Stačí, aby pedagóg s potrebnou aprobáciu vyučoval daný predmet menej ako 12 hodín týždenne, a stáva sa nekvalifikovaným. Netreba zabúdať ani na tých, ktorí študujú, resp. končia štúdium. Poznamenal, že reálny počet nekvalifikovaných pedagógov tak môže byť od dvoch do štyroch tisíc. "Väčšina z tzv. nekvalifikovaných pedagógov disponuje vysokoškolským vzdelaním, ale nemá primeranú aprobáciu," zdôraznil.
Požadovanú kvalifikáciu si budú musieť učitelia doplniť najneskôr do roku 2010. Výnimkou sú tí, ktorí majú viac ako 45 rokov a 10 rokov praxe. Učitelia si môžu vzdelanie doplniť bezplatne prostredníctvom 2-ročného špecializačného kvalifikačného štúdia, ktoré organizujú metodicko-pedagogické centrá, školské výpočtové strediská, Štátny pedagogický ústav a Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie. Absolventi vysokých škôl si môžu pedagogické minimum doplniť na fakulte, kde vyštudovali. Štúdium trvá šesť semestrov, náklady naň si hradí učiteľ sám. Majstri pedagogického výcviku zaplatia za dvojročné štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského 14 tisíc korún. Rovnakú čiastku zaplatí absolvent strednej školy s maturitou za štúdium vychovávateľa pre školy a školské zariadenia.
Najvyššia kvalifikovanosť, takmer 97-percentná, je u učiteľov všeobecnovzdelávacích predmetov stredných škôl. Zhruba 12-percentná nekvalifikovanosť je na druhom stupni základných škôl (ZŠ). Na prvom stupni ZŠ požadovaným vzdelaním disponuje približne 72 percent pedagógov.
*ms na