BRATISLAVA - Podiel súkromných firiem na tvorbe hrubého domáceho produktu niekoľko rokov stagnuje. Firmy vlani vytvorili 83,7 percenta hodnôt hospodárstva krajiny, takmer rovnako to bolo aj v rokoch 2000 a 1999. V súkromnom sektore pritom pracujú tri štvrtiny Slovákov. Ich produktivita práce je teda vyššia, ako napríklad v zdravotníctve či na úradoch.
Dominantný privátny sektor je podľa ekonómov dôležitý a nové pracovné miesta by mali vytvárať práve firmy. „Súkromné spoločnosti vedia najefektívnejšie riadiť ekonomické procesy. Je preto dôležité, aby pracovné miesta boli tvorené reálnym dopytom a nie administratívnym rozhodovaním,“ myslí si analytik Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor.
Ideálny pomer neexistuje
V Európskej únii je podiel súkromného sektora na tvorbe HDP nižší ako na Slovensku. Podľa údajov Eurostatu len mierne presahuje sedemdesiat percent. Aký by mal byť ideálny pomer, ekonómovia nevedia. „Ťažko povedať. Pri spätnom pohľade je efektivita práce v súkromnom sektore vyššia, takže sa zdá, že čím vyšší podiel na tvorbe HDP, tým lepšie. Na druhej strane aj štát plní nejaké funkcie, napríklad obranu, ktoré sa tam musia tiež odzrkadliť,“ povedal analytik Ódor.
Na Slovensku takmer každý štvrtý zamestnanec pracuje v priemysle, ktorý až na niekoľko výnimiek tvoria súkromné firmy. V tomto odvetví sa vytvorí štvrtina hodnôt, ktoré slovenská ekonomika ročne vyprodukuje. Priemysel sa stal ťahúňom slovenského hospodárskeho rastu, keď HDP v priemyselných podnikoch vzrástol v druhom štvrťroku o vyše štyri percentá. Priemyselné podniky sú kľúčovými aj v Európskej únii, kde vytvárajú 22,7 percenta HDP.
Najväčší nepomer medzi podielom na tvorbe HDP a počtom zamestnancov vládne na Slovensku v stavebných firmách. V stavebníctve robí každý šestnásty pracujúci, no stavebné firmy tvoria len 3,7 percenta HDP, čo je asi jedna dvadsaťsedmina. „Dôvodom je nízka produktivita práce v tomto odvetví,“ vyhlásil Mário Blaščák, analytik Ľudovej banky. „Veľa stavebných prác je okrem toho kvôli daniam nezdokladovaných. Ide o šedú ekonomiku,“ dodal.
Dlhodobo nízka je produktivita práce v poľnohospodárstve. Farmy zamestnávajú 7,2 percenta pracujúcich Slovákov, no vytvárajú len 4,5 percenta hodnôt ekonomiky.
Podobne je na tom aj Európska únia, tam sa však poľnohospodárstvo podieľa na tvorbe HDP ešte menej - iba 2,6 percenta. Blaščák: „Neviem to vysvetliť, skôr by som čakal, že tomuto odvetviu sa pri súčasných štedrých európskych dotáciách bude dariť viac.“
K najväčšiemu rastu produktivity práce dochádza v sektore verejných služieb. Zamestnanosť v tejto oblasti, s výnimkou armády, mierne klesá, no cena vyprodukovaných hodnôt celý tento rok rastie. Na konci prvého polroka bolo HDP v štátnych a verejných službách o takmer desatinu vyššie ako vlani.
Štát zamestnáva menej
Hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth tvrdí, že rušenie pracovných miest v štátnej správe začal v tomto roku kompenzovať rast pracovných príležitostí v privátnom sektore. „Štát sa zbavuje ľudí pomerne razantným tempom. Slovenská ekonomika však pri svojom súčasnom raste produkuje pracovné miesta rekordným tempom,“ zdôraznil Tóth.
Jeho slová potvrdzuje aj oficiálna štatistika. Ku koncu prvého polroka klesol počet pracovných miest v štátnom sektore o päť percent, no súkromné firmy zamestnávali o tri percentá viac ľudí ako vlani.
Odborníci na politiku zamestnanosti už dávnejšie tvrdia, že hospodársky rast krajiny o viac ako 3,5 percenta vytvára nové pracovné príležitosti v privátnom sektore. Na Slovensku sa tempo rastu HDP blíži k štyrom percentám.
Zloženie tvorby HDP a zamestnanostiodvetvie HDP(mil. Sk) rast HDP zamestnanosť
pôdohospodárstvo 8318 +8,7 % 144 655
priemysel 50 533 +4,6 % 562 769
stavebníctvo 6866 +16,8 % 126 120
obchod, hotely, reštaurácie 31 898 -2,8 % 42 269
pošta a telekomunikácie 4412 -1,6 % 145 763*
doprava 13 626 +1,9 % -
verejné služby 55 842 +6,4 % 639 102
2. štvrťrok 2002, *spolu so sektorom doprava Zdroj: ŠÚ SR