s Josem Pinerom, autorom čílskej dôchodkovej reformy, ktorá sa stala príkladom rýchlej zmeny rozpadávajúceho sa priebežného systému na poistný. Dvaja zo šiestich expertov Svetovej banky teda budú Čiľania, ktorých Pinera považuje za „absolútne špičkových“.
Tím dôchodkovej reformy doplní osem ľudí zo Slovenska, všetko uznávaní experti s prívlastkom nezávislí: Eugen Jurzyca, Ján Tóth, Martin Barto, Marek Jakoby, Martin Thomay, Július Strapek, Ján Oravec. Na ich čele je Kaníkov poradca pre dôchodkovú reformu Ivan Švejna.
„Rád som túto ponuku prijal,“ povedal jeden z najmladších zo slovenského tímu Marek Jakoby, analytik M.E.S.A. 10. „Konečná podoba reformy bude známa až na základe našej práce, ale už dnes vieme, ktoré princípy budeme rešpektovať,“ hovorí.
Prvým princípom, ktorého prijatím sa nový tím zásadne odlišuje od zatratených predstáv exministra Magvašiho, je, aby sme čo najviac z odvodov platili už na vlastné osobné účty. To, aby reforma nikomu neublížila, má zabezpečiť druhý princíp: reforma nemôže nijako obmedziť nároky súčasných dôchodcov. Tretí princíp je o slobode výberu odvádzať peniaze na dôchodok tomu správcovi, ktorého si vyberieme. Je to ďalšia kľúčová zmena oproti reformnému videniu sveta bývalým ministrom. Štvrtý princíp už sformuluje nový „dream team“ a má vyriešiť ťažkú otázku - do akej miery sa vo výške dôchodku zohľadní to, že niekto časť svojho života prispieval do dnešného priebežného systému.
Zdôvodnenie potreby reformy sa už stalo okrídleným klišé: podiel mladých a pracujúcich sa bude znižovať a rásť bude podiel tých, ktorí sú odkázaní na dôchodok. Bez zmeny by tento spôsob vyplácania dôchodkov časom skolaboval, a preto hlavnou myšlienkou zmeny je, že každý si svoj dôchodok bude vytvárať sám.
JURAJ JAVORSKÝ