Stredovek – možnosťou využitia jedovatých látok sa zaoberal Leonardo da Vinci. Objavili sa aj správy o použití zlúčenín arzénu a ópia v arabských oblastiach.
1855 – Angličania použili jedovaté plyny pri dobýjaní ruského Sevastopoľu.
1915 – Nemecko pri belgickom meste Ypres použilo proti Francúzom chlór.
1917 – nemecká armáda prvý raz masovo nasadila chemické látky v bojoch pri Ypres. Zomrelo približne 20-tisíc anglických vojakov. Od tohto dňa – 12. júla – používali chemické zbrane v prvej svetovej vojne všetky bojujúce strany.
1936 – 1939 – V Habešskej vojne použili Taliani chemické zbrane proti bezbrannému domorodému (dnes etiópskemu) obyvateľstvu.
1937 – Japonci použili chemické zbrane vo vojne s Čínou aj proti civilnému obyvateľstvu. V pokusoch s týmito zbraňami pokračovali aj v priebehu II. svetovej vojny.
Druhá svetová vojna – k bojovému použitiu nedošlo, bojujúce strany sa však výskumu bojových látok venovali, na pokusy používali aj vlastných vojakov. Nemci používali na vyhladzovanie väzňov v koncentračných táboroch takzvaný Cyklón B.
Vietnamská vojna – Američania vo Vietname nasadili chemické látky vo veľkom rozsahu. Používali ich napríklad na zničenie listov na stromoch, aby si uľahčili odhalenie vietnamských partizánov v pralesoch. V roku 1984 žalovalo USA 14 000 amerických veteránov z Vietnamu, ktorí pociťovali následky použitia týchto látok.
1980 – 1988 – Saddám Husajn použil chemické zbrane vo vojne s Iránom. V rokoch 1987 a 1988 došlo k ich použitiu aj na kurdskom civilnom obyvateľstve v severnom Iraku. V meste Halabja zahynulo v marci 1988 5-tisíc civilných obyvateľov.
1991 – Počas vojny v Perzskom zálive zaznamenala československá protichemická jednotka prítomnosť bojových plynov v ovzduší. Išlo o yperit a sarín. Nie je známe, či unikli z bombardovaných tovární, alebo to bol iracký útok. Časť veteránov z Kuvajtu a Iraku trpí takzvaným syndrómom vojny v zálive.
1995 – Príslušníci japonskej sekty Óm šinrikjó vypustili v tokijskom metre do ovzdušia jedovatý sarín. Zomrelo 12 ľudí, viac ako 5000 bolo zranených.
(rp)