
MOSKVA, BRATISLAVA – Celý svet diskutuje o záhadnom plyne, čo v moskovskom divadle zabil 115 rukojemníkov. Objavujú sa názory, že Rusi pri zásahu sami nevedeli, aké bude mať plyn účinky.
Ruskí predstavitelia jeho zloženie naďalej taja. Ukázalo sa, že ho nepoznali ani sami členovia zásahovej jednotky. „Keby vedeli, aký je nebezpečný, dávali by rukojemníkom prvú pomoc ešte v budove. Stratili veľa času pri prevoze do nemocníc. Keby dostali účinnú pomoc skôr, dalo sa im pomôcť oveľa lepšie,“ povedal pre SME Lev Fiodorov, ruský odborník, ktorý dlho pracoval v sovietskom vývoji chemických zbraní.
Problém je v tom, že ani ruskí vedci zrejme netušili, čo plyn spôsobí. „Zjavne si mysleli, že plyn nie je smrteľný a ľudia sa spontánne uzdravia,“ hovorí pre SME Julian Perry-Robinson, britský expert na chemické zbrane z univerzity Sussex. Predpokladá, že zrejme nemali odskúšané jeho účinky. „Je rozdiel, keď ho skúšate v malom laboratóriu, alebo keď ho vypustíte tak veľa.“
Médiá prirovnávajú krízu v divadle k havárii ponorky Kursk. Aj vtedy Rusi tajili, že sa stalo niečo vážne a nepustili dovnútra potápačov, aby zachránili námorníkov. „Naše úrady rady robia tajnosti, vždy to mali rady, asi to bude tým. Nikdy sa nedozvieme, aký to bol plyn, pretože v Rusku je štát dôležitejší ako ľudia,“ povedal Fiodorov.
Medzitým sa vo svete špekuluje o skutočnom zložení smrtiaceho plynu. Posledné správy hovoria o plyne BZ. Američania ho začali vyvíjať v šesťdesiatych rokoch, použili ho vo Vietname, ale nikdy pri podobných krízach. Podľa ruských vedcov sovietska vláda v roku 1988 zmenila molekulárnu štruktúru BZ a vytvorila nový plyn.
Stále môže ísť aj o obyčajné narkotikum. „Existuje teória, že plyn pochádza z morfia, ktoré sa používa aj ako anestetikum. Prekvapilo by ma, keby ho nemalo v obrannom programe aj bývalé Československo,“ povedal Perry-Robinson. Jeho slová o narkotikách potvrdzuje aj správa z moskovskej nemocnice, kde rukojemníkom začali podávať naloxon, ktorý sa používa pri problémoch v dôsledku narkózy.
„Je to otravná látka sovietskej výroby, ktorá nemá smrteľné účinky,“ tvrdí zase Fiodorov. „Zabíja v kombinácii s tým, keď je človek chorý. Na vine tiež mohlo byť to, že to bola privysoká dávka.“
Otázka je, či Rusi porušili medzinárodnú dohodu o zákaze chemických zbraní, alebo len našli prázdne miesto v zmluve. „Neporušili dohodu. Konvencia nezakazuje chemikálie, ale len konkrétne spôsoby použitia. A takéto použitie konvencia nezakazuje,“ hovorí Perrry-Robinson. V každom prípade Rusi porušili myšlienku zákazu chemických zbraní. „Keby toto isté nepustili v Moskve, ale napríklad v Čečensku, bolo by to považované za zakázanú chemickú zbraň.“
„Je to síce menší zločin ako zadržiavať rukojemníkov, ale použiť na nich chemické zbrane je rovnako zločin,“ povedal bývalý vedec sovietskej vlády Vil Mirzajanov.
Svetoví politici zatiaľ Putina nekritizujú, ale zahraniční diplomati začali tlačiť na ruských predstaviteľov, aby zverejnili, o aký plyn ide, pretože to je kľúčové na liečbu pacientov.