Svojmu ruskému rezortnému kolegovi ste poslali telegram, že sme s uľahčením prijali správu o ukončení teroristickej akcie, oslobodení rukojemníkov a eliminácii rebelov. Od včera stúpol počet civilných obetí na viac ako sto. Je to uľahčenie stále rovnako veľké?
„Telegram som posielal bezprostredne po tom, ako som sa dozvedel o akcii ruských jednotiek. Som presvedčený, že akcia bola potrebná. Predpokladám, že spôsob, akým sa uskutočnila, budú prešetrovať príslušné orgány. Moje vyjadrenie nebolo hodnotením priebehu akcie, ale základným postojom proti tomu, že s terorizmom treba bojovať.“
Nie je počet obetí privysokou cenou?
„Nedokážem to takto spočítavať. Obete aj medzi civilistami boli aj pri útoku na Afganistan. Každé použitie sily je rizikom, že pri ňom budú aj následky, ktoré sa dopredu nedajú predvídať.“
Čo si myslíte o útoku plynom potom, ako sa ukázalo, že takmer všetci mŕtvi rukojemníci zomreli na následky tohto plynu?
„Konzultoval som to s odborníkmi a na základe toho viem povedať iba toľko, že asi neexistuje žiadny účinný plyn, ktorý by nemal aj negatívne následky. Viac povedať neviem, lebo nevieme ani, o aký plyn išlo.“
Má aj Slovensko plyn, ktorým by mohlo v podobnom prípade zaútočiť?
„Bez komentára.“
Vedeli by ste vydať podobný príkaz na útok plynom? Pýtam sa to aj preto, že ste členom Slovenskej kresťanskodemokratickej únie.
„Opakujem, že každé použitie sily vytvára riziko, že nastanú škody, ktoré si neželáme. Napriek tomu štát má legitimitu na to, aby silu použil. Samozrejme, ako minister obrany musím byť pripravený, ak by bolo nevyhnutné prijať takéto opatrenie.“
Ak by sa niečo podobné stalo na Slovenku, naša armáda je pripravená na podobný zákrok?
„Samozrejme, máme aj také jednotky, ktoré sú schopné čeliť teroristickým akciám.“