BRATISLAVA – Zahraničný obchod Slovenska za minulý rok skončil podľa údajov Štatistického úradu SR s deficitom 42,356 miliardy korún, čo je viac, ako očakávala štátna sféra aj analytici. Napriek tomu je výsledný schodok o 2,9 miliardy nižší ako v roku 1999 a niektoré trendy z minulého roka naznačujú optimistický vývoj i v roku 2001.
Na prehĺbení deficitu mal najväčšiu zásluhu vývoj na svetových trhoch s ropou a so zemným plynom, ako i oslabovanie kurzu koruny voči doláru. Práve ropa a zemný plyn vytvorili asi tri štvrtiny celkového salda.
Vývoj za prvých deväť mesiacov naznačoval optimistickejší výsledok. V poslednom štvrťroku však deficit prevýšil hodnotu za celých prvých deväť mesiacov a definitívne tak pochoval optimistické odhady o svojej celoročnej hodnote okolo 30 miliárd korún. Absolútne najvyšší tohtoročný deficit 10,7 miliardy korún vytvoril zahraničný obchod v decembri, čo je zároveň najvyšší schodok od apríla 1997.
„Potvrdilo sa, že nižšie deficity zo začiatku roka boli spôsobené najmä nízkym dopytom, administratívnymi opatreniami, ako aj obmedzenými disponibilnými príjmami obyvateľstva. Oživenie dopytu v poslednom štvrťroku, podporované aj hypermarketmi, sa prirodzene odzrkadlilo v náraste dovozov a v zhoršovaní salda zahraničného obchodu,“ skonštatoval analytik spoločnosti Slávia Capital Pavol Ondriska. Aj ministerka financií Brigita Schmögnerová pripisuje nárast schodku obchodnej bilancie nástupu obchodných reťazcov a zvýšeniu dopytu po dovážaných tovaroch pred vianočnými sviatkami. Podstatne pomalšie ako domáci dopyt rastie investičný dopyt zo zahraničia, čo podľa nej dokazuje, že štrukturálne zmeny v ekonomike prebiehajú pomalšie, ako sa očakávalo.
„Pozitívne však je, že k zvýšeniu deficitu v poslednom štvrťroku prispel rastúci dovoz, a nie klesajúci vývoz,“ upozornila vedúca oddelenia stratégie a analýz VÚB Jana Šikulová. Podľa analytika ČSOB Ľudovíta Ódora tento vývoj vyvrátil obavy z toho, že rastúci domáci dopyt je uspokojovaný mohutným dovozom. „To by znamenalo, že ponuková strana domácej ekonomiky nemá konkurencieschopné výrobky na uspokojovanie domáceho dopytu,“ vysvetlil.
Export sa medziročne zvýšil o 29,4 percenta a dosiahol 548,372 miliardy, pričom dovoz vzrástol o 26 percent na 590,728 miliardy korún. Priaznivo sa mení aj štruktúra slovenského vývozu, v ktorej začínajú prevažovať tovary s vyššou pridanou hodnotou. Najväčší podiel vývozu, vyše 40 percent, tvorili stroje, prístroje a dopravné prostriedky. Oproti tomu v štruktúre dovozu predstavovali v minulom roku najväčšiu položku, asi 43 percent, nerastné suroviny (ropa a plyn), polotovary, kovy a chemické produkty. Zahraničný obchod sa v roku 2000 stal hlavným motorom rastu HDP. Podiel celoročného schodku zahraničného obchodu na HDP dosiahol 4,8 percenta, pričom v roku 1999 to ešte bolo 5,5 percenta.
V tomto roku predpokladajú analytici ďalšie prehlbovanie deficitu. Má sa o to pričiniť oživenie domáceho dopytu a vyšší prílev priamych zahraničných investícií.
TOMÁŠ KURTANSKÝ