
Szilárd Németh, hráč Interu Bratislava, najlepší ligový strelec a futbalista roku 2000, okolo ktorého vznikol najväčší šum v súvislosti s jeho prestupom do anglickej Premier League.
ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Zmluvy hráčov s klubmi sú v súčasnom slovenskom profesionálnom futbale často nedokonalé a neprehľadné. Príkladom je aj „kauza“ prestupu najlepšieho slovenského futbalistu Szilárda Németha. Dvadsattriročný kráľ ligových strelcov podpísal v nedeľu 8. apríla predbežnú zmluvu s mužstvom anglickej Premier League FC Middlesbrough po tom, ako rokovania AŠK Inter Slovnaft s ďalším anglickým klubom AFC Sunderland akosi uviazli.
Prezident Interu František Šulka následne niekoľkokrát skonštatoval, že Németh hrubo porušil zmluvu s Interom. Podľa jeho slov hráč nedodržal zmluvný bod, v ktorom je uvedené, že 70 dní pred vypršaním zmluvy 30. júna 2001 nesmie rokovať o prestupe do iného klubu bez vedomia Interu Bratislava. Vo vzduchu lietali vyhrážky, dokonca až hrozba zastavenia činnosti pre hráča. Napokon sa obe strany dohodli na tom, že sa nebudú vyjadrovať cez médiá.
Szilárd podpísal zmluvu s novým klubom s účinnosťou od 1. 7. 2001 ešte počas platnosti zmluvy s Interom, čo neprávne normy futbalových federácií počas posledných 6 mesiacov trvania zmluvy umožňujú. Je pravda, že ak by sa hráč pri podpise zmluvy rozhodol svoj individuálny právny vzťah s klubom upraviť inak, zmluva má prednosť pred neprávnymi normami. Ako sa nám podarilo zistiť, Németh sa nezaviazal, že počas posledných šiestich mesiacov trvania zmluvy nemôže rokovať s iným klubom o prestupe, ktorý sa uskutoční až po vypršaní zmluvy.
Zmluva obsahuje záväzok klubu, nie hráča, najneskôr 70 dní pred ukončením zmluvy informovať hráča o úmysle klubu rokovať s hráčom o predĺžení zmluvy. Ďalej podľa zmluvy, ak tak klub neurobí, hráč môže rokovať o prestupe v tomto období bez vedomia klubu. Pointa je v tom, že aj ak by tak klub urobil, hráč mohol rokovať o prestupe po vypršaní svojej zmluvy v celom období od 1. 1. 2001 bez vedomia klubu, keďže ďalšie ustanovenie zmluvy hovorí, že vzťah medzi klubom a hráčom sa riadi aj predpismi futbalových federácií, takže tieto sú taktiež súčasťou individuálneho právneho vzťahu.
Podľa iného ustanovenia zmluvy sa hráč zaviazal nerokovať o prestupe s iným klubom počas platnosti tejto zmluvy bez vedomia futbalového klubu. Szilárd ale nerokoval o prestupe, ktorý sa mal uskutočniť počas platnosti zmluvy. Interpretácia tohto ustanovenia, podľa ktorej Németh nemohol rokovať od 1. 1. do 21. 4. 2001 o svojom prestupe od 1. júla, je v očividnom rozpore s predpismi futbalových federácií, na ktoré sa priamo zmluva odvoláva. Navyše, hráč a jeho agent tvrdia, že Inter o rokovaní s Middlesbroug vedel, keďže zástupcovia oboch klubov sa predtým stretli…
„Szilárd podpísal s naším klubom predzmluvu v súlade s normami FIFA. Keďže sa mu v lete končí v Interi Bratislava kontrakt, mohol s nami rokovať o prestupe do Middlesbrough, šesťmesačnú lehotu stanovenú FIFA neporušil.“ povedal pre agentúru SITA výkonný riaditeľ FC Middlesbrough Keith Lamb.
Inter je v ťažkej situácii. Ak sa s „Boro“ na odstupnom nedohodne, môže sa tento prípad skončiť pred zmierovacou komisiou a potom dostane sumu oveľa nižšiu, ako pôvodne požadoval. Vedenie Middlesbrough podľa správy SITA zároveň poprelo, že odstupné pre Inter bude vyčíslené sedemmiestnou cifrou. Dohoda klubov bude preto náročná.
Inter sa mohol tejto situácii vyhnúť lepšie naformulovanou zmluvou, to však nebolo rozhodujúce. Klub si neuvedomil dôsledky toho, že hráčovi sa končí zmluva. Hrozba „zmierovacej“ sumy pre klub existovala viac ako tri mesiace, počas ktorých mohol hráč podpísať zmluvu bez vedomia klubu, ale neurobil tak.
Navyše, ak by si Németh a jeho agent neboli istí svojou pravdou a počkali s podpisom 13 dní, Interu by došiel jediný argument. Bratislavský klub mal možno ustúpiť v rokovaniach so Sunderlandom, ktorý ponúkal niekoľkonásobne vyššiu sumu Interu, ale zrejme menej samotnému hráčovi.