Peniaze z druhej fázy takzvaného paktu solidarity budú východní Nemci dostávať postupne. Vyplácať sa začnú v roku 2005. Po roku 2020 by sa už mala bývalá NDR obísť bez dotácií. Dohodu uzavrel kancelár Gerhard Schröder so všetkými šestnástimi ministerskými predsedami nemeckých spolkových krajín.
Prvá fáza finančných injekcií sa začala okamžite po nemeckom zjednotení a skončí sa v roku 2004.
Diskusia medzi zástupcami jednotlivých krajín, ktorá počas víkendu hrozila krachom, odkryla nepríjemné postavenie východnej časti Nemecka. Niekdajšiu eufóriu z pádu komunizmu a zjednotenia vystriedalo sklamanie z vysokej nezamestnanosti a sľúbeného prílevu investorov, ktorí nepriniesli očakávaný počet nových pracovných príležitostí.
Kritici z radov bohatších spolkových krajín zmysel dotácií spochybňujú. Vo východnej časti Nemecka sa toho totiž príliš nemení: nezamestnanosť je oproti západu stále dvojnásobná (17 percent) a ani mzdy sa zatiaľ nepodarilo zladiť.
Neobľúbené dotácie tak v najbližšom čase nezmiznú. Istým ústupkom je však ich postupné znižovanie. Budú klesať z ročných 21 miliárd na začiatku až na sedem miliárd v roku 2019. V roku 2020 dodatočné zdanenie zmizne úplne.
Podľa pozorovateľov je druhé pokračovanie paktu solidarity východiskom vládnych sociálnych demokratov pre predvolebnú kampaň. Po tom, čo v roku 1998 ukázali voliči chrbát bývalej konzervatívnej vláde kancelára Helmuta Kohla, ktorý sľuboval na východe „kvitnúce kraje“, tam aj Schröderov kabinet cíti chabú podporu verejnosti. (reuters, čtk)