Hoci polícia týždne naháňala bielu dodávku, ostreľovačov našla v modrom Chevrolete. FOTO – REUTERS
Toľko na seba upozorňovali, až sa vyšetrovatelia dnes trápia, prečo sa chceli nechať chytiť.
Celý čas všetci hovorili o bielej dodávke, 41-ročný John Allen Muhammad a 17-ročný John Lee Malvo, ale medzitým pokojne unikali na modrom Chevrolete Caprice. Ten mali upravený na „vraždiacu mašinu“. Na zadnom sedadle mali zbraň a v dverách navŕtané otvory, aby mohli páliť priamo z vozu. Polícia ich dokonca opakovane kontrolovala.
Stopu chytila na opačnom konci Ameriky. Všetky vraždy sa odohrali v okolí amerického hlavného mesta na severovýchode Spojených štátov. Pri mnohých telefonátoch ľudí, ktorí tvrdili, že sú ostreľovačom, sa jeden obzvlášť zlostný začal odvolávať na lúpežné prepadnutie v Alabame, niekoľko tisíc kilometrov južne od hlavného mesta Ameriky.
17-ročný John Lee Malvo a John Allen Muhammad. FOTO – REUTERS Stopa by možno zostala nepovšimnutá, keby sa v ďalšom telefonáte Alabama neobjavila opäť. Na druhý deň ju totiž spomínali dvaja muži do telefónu farárovi v Ashlande. Nevenoval tomu pozornosť, o pár dní neskôr, keď ostreľovač zabil muža v Ashlande, si ale spomenul, že sa predstavili formulkou „Som Boh.“ Presne tak ako ostreľovač na tarotovej karte, ktorú už nechal na inom mieste streľby.
Preto začali vyšetrovatelia pátrať v Alabame. Miestni policajti si veľmi rýchlo spomenuli na streľbu pred obchodom. Boli presvedčení, že išlo o lúpežné prepadnutie. Vrah, ktorý trafil ženu jediným výstrelom, ale zmizol. Zanechal však po sebe odtlačky prstov na časopise o zbraniach a vystrelenú nábojnicu.
Odtlačok z časopisu ich doviedol k mladíkovi zo štátu Washington. Úplne na opačnom konci Ameriky, na severozápadnom pobreží. Stopa viedla k 17-ročnému Johnovi Lee Malvovi. Jeho odtlačky sa dostali do počítača pri bežnej kontrole. Vtedy sa zistilo, že je v Amerike ilegálne. V jeho záznamoch sa tiež prvýkrát objavilo meno Johna Allena Muhammada. Mladík povedal, že u neho býva.
Polícia vedela, že má dobrú stopu. Ešte stále to ale nestačilo. Vtedy si dali fakty dokopy s ďalším telefonátom.
Niekto z Tacomy, zo štátu Washington, volal, že v susedstve býval nejaký Muhammad a chlapec, ktorý si hovoril ostreľovač. Často vraj trénovali streľbu. Veľmi rýchlo sa zistilo, že v Tacome žili práve Malvo a Muhammad. Ich strelecký tréning potvrdil guľkami prevŕtaný peň stromu.
Stopu z Tacomy nepriamo potvrdil aj odkaz, ktorý nechal ostreľovač pripichnutý v Ashlande. Žiadal v ňom 10 miliónov dolárov. Policajti ich mali previesť na účet, ktorý kradnutou bankomatovou kartou niekto opakovane zneužíval práve v Tacome.
Vtedy sa zdalo, že je to jasné. V priebehu hodín zverejnila polícia tváre oboch mužov a tiež značku ich modrého chevroletu a do troch hodín ich mala. Chevrolet si na parkovisku všimol vodič kamióna. Polícia sa celý čas obávala, že stretnutie s ostreľovačom sa skončí prestrelkou. O to viac bola v šoku, keď Malva a Muhammada našla v aute spať.