
Netradične ťahaná nôžka je nápadom Patrika Illu. Jej pôvodný tvar sa zužuje smerom od kalicha k pätke. Je síce logickejší, ale tento - opačný - je opticky zaujímavejší.
História
Pôvod sklárne v Lednických Rovniach treba hľadať vo Viedni na Lichtensteinstrasse. Tu mal Jozef Schreiber dobre zavedený sklenársky obchod. V roku 1847 zobral do učenia synovca Jozefa, ktorý v roku 1892 založil sklársku firmu v Lednických Rovniach.
Skláreň vyrábala tabuľové a neskôr, od roku 1893, lisované sklo, známe pod názvom Cisársky krištáľ. Na jeho výrobu povolali zaučených nemeckých sklárov z Veľkých Losín. Skláreň mala dve, neskôr štyri veľké pece, v ktorých kúrili drevom z vlastných lesov. V roku 1896 tu ako prví v Európe zaviedli pantografy anglickej výroby.
Elegantný, úsporný lineárny dekor pomohol presadiť výrobky na svetových trhoch a prispel k utvoreniu typickej podoby rovnianskej kalíškoviny. Firma veľmi dobre prosperovala, vyvážala najmä do USA, Talianska a Švajčiarska. Už v roku 1897 dodávala skláreň svoje exkluzívne modely Rona Crystal známemu viedenskému hotelu Sacher.
V roku 1942 sa skláreň osamostatnila, účastinná spoločnosť pod názvom Slovenské sklené huty sa stala najmodernejším slovenským podnikom na sklárske výrobky. V roku 1946 skláreň znárodnili, o rok neskôr vyhorela. Počas rekonštrukcie a novej výstavby sa zdokonaľovalo technické vybavenie, aby sa vyrovnala s európskym trendom.
Od polovice 60-tych rokov v podniku zavádzali strojovú automatickú výrobu skla. Mechanicky tvarované výrobky sa ozdobujú zušľachťovacími technikami, ako napríklad farebná potlač, matný brus, leštený brus, lister, diaryt, laser, lept, ručná maľba, pieskovanie. (ea)