
Indonézski policajti blokujú študentom vstup do parlamentu. FOTO – REUTERS
JAKARTA – V hlavnom meste Indonézie Jakarte včera protestovali desaťtisíce študentov proti prezidentovi Abdurrahmánovi Wahídovi. Najväčšia demonštrácia počas 15 mesiacov, čo je v úrade ako prvý demokraticky zvolený prezident, sa skončila zásahom polície. Proti študentom pred budovou parlamentu, kde o jeho korupčných aférach rokujú poslanci, použili slzotvorný plyn.
Jakartu, ale aj ďalšie mestá zaplavili demonštranti, ktorí sú s takmer nevidomým prezidentom nespokojní. Indonézsku opozíciu povzbudili udalosti na susedných Filipínach. Prezidenta Josepha Estradu tiež obviňovali z korupcie. Po stupňujúcom sa tlaku musel minulý týždeň odstúpiť.
Wahíd je údajne zapletený do dvoch škandálov. S pomocou osobného maséra vraj vytiahol štyri milióny dolárov zo štátnej potravinovej agentúry a uložil ich na súkromné kontá. Druhá kauza je prepojená na brunejského sultána. Podľa obvinení prijal Wahíd od sultána dva milióny dolárov.
Prezident tvrdí, že je nevinný. O zneužití štátnej agentúry vraj nevedel a peniaze od sultána chcel použiť na pomoc konfliktnej provincii Aceh. Proti jeho verzii však hovorí hneď viacero skutočností: podľa predstaviteľov potravinovej agentúry masér predložil jeho povolenie a jedno z kont, kde sa peniaze objavili, patrí aj Wahídovmu blízkemu priateľovi. V sultánskej kauze pôsobí až smiešne, keď hlava štátu tvrdí, že jednoducho nikoho neinformoval. Všetci mu ale majú veriť, že doláre poputujú k chudákom do Acehu.
Včera sa Wahídovým osudom začal zaoberať parlament. V nedeľu neskor večer dokončila špeciálna 50-členná parlamentná komisia vyšetrovanie. Poslanci majú za prísnych bezpečnostných opatrení rozhodnúť, či začnú proces prezidentovho odvolania. Poslanci Wahídovej strany hneď na začiatku napadli správu komisie a označili ju za nelegálnu. Poslanci ju však nakoniec uznali a otvorili tak cestu hlasovaniu o začiatku Wahídovho konca. Podľa pozorovateľov je to však nepravdepodobné. Na rozdiel od Estradu má totiž ešte stále podporu kľúčových politikov. Obávajú sa ale, že spor o prezidenta by mohol vyvolať násilné zrážky medzi jeho prívržencami a odporcami. (kos, reuters)