
Hetal Visaniová, 10-ročné dievčatko, ktoré prežilo zemetrasenie v Indii. FOTO – REUTERS
NAÍ DILLÍ – Tri dni po zničujúcom zemetrasení v indickom štáte Gudžarát, ktoré si vyžiadalo najmenej 20 000 mŕtvych, sa stáva pátranie po žijúcich obetiach prírodnej katastrofy „pretekom s časom“. Šanca nájsť ľudí, ktorí prežili pod zrúcaninami domov, klesá, pretože po 72 hodinách bez vody hrozí zasypaným obetiam smrť v dôsledku dehydratácie organizmu. Táto trojdňová lehota sa skončila včera ráno. Akoby zázrakom sa včera vojakom podarilo z trosiek vytiahnuť 90-ročnú starenku, ktorá katastrofu prežila vďaka starému šijaciemu stroju, ktorý jej chránil hlavu. Predstavitelia čiastočne zničeného indického štátu sa obávajú, že počet obetí ešte stúpne a odhadujú, že pod troskami zničených budov leží stále približne 100 000 ľudí. V najviac postihnutej oblasti Gudžarátu už pracujú záchranárske tímy z Nemecka, zo Švajčiarska, z Británie, Turecka, Ruska a iných krajín.
Nemecký Červený kríž poslal včera do Indie 35 špecialistov a poľnú nemocnicu. Zdravotnícke zariadenie je určené pre spádovú oblasť so 150 000 obyvateľmi a na jeho vybavení sa podieľa aj fínsky a nórsky Červený kríž. Indická priemyselná a obchodná komora FICCI odhaduje škody spôsobené zemetrasením na viac ako dve miliardy dolárov.
Mesto Bhudž pripomína veľké pohrebisko. Mnoho ľudí, ktorým sa podarilo katastrofu prežiť, už opustilo svoje domovy. Viedli ich k tomu obavy z rabovania a nedostatku pitnej vody a potravín. V postihnutých oblastiach sa začínajú šíriť epidémie, čo vyvoláva potrebu kremácie mŕtvych.
(tasr, čtk)
UNICEF Slovensko vyhlásilo zbierku obetiam zemetrasenia v Indii