BANSKÁ BYSTRICA - Výstavba viacúčelového protipovodňového tunela popod banskobystrický vrch Urpín okrem financií môže naraziť aj na ďalší problém. Primátor Bystrice Ján Králik tvrdí, že podľa odborníkov by budovanie tunela mohlo ohroziť podzemné teplé liečivé pramene. Tie zásobujú napríklad Kúpele Sliač a Kováčovú, ale aj minerálne pramene v Čeríne či v Mičinej. Králik preto požaduje dôkladné analýzy a posúdenie možných vplyvov budovania protipovodňového tunela.
Myšlienka tunela popod Urpín je stará niekoľko rokov. Podľa Králika bol pôvodný rozpočet odhadovaný na tri miliardy korún, domnieva sa však, že v súčasnosti to už bude podstatne viac.
Mesto v tom čase nemalo potrebné peniaze, a to ani v prípade variantu, ktorý uvažoval o splácaní pôžičky zo zisku z produkcie projektovaných vodných elektrární.
Posledné informácie o možnosti vybudovania protipovodňového tunela poskytol poslanec mestského zastupiteľstva Miroslav Toman, podľa ktorého tento projekt už vybrala Európska komisia a zaradila ho do svojho podporného programu ISPA. „Investičný náklad je 61,5 milióna eur, z čoho únia bude hradiť 75 percent. Zvyšok úverovo pokryje Vodohospodárska výstavba,“ konštatoval Toman. Králik však oficiálnu ponuku zatiaľ nedostal.
Takmer 3 kilometre dlhý protipovodňový tunel by mal ochrániť 90-tisícovú Banskú Bystricu aj pred storočnou vodou. B. Bystrica má podľa Tomana z krajských sídiel najnižšie zabezpečenie pred povodňami na Slovensku. Pri tohtoročných povodniach chýbalo v centre už len menej ako pol metra, aby sa Hron vylial do Viacúčelový tunel by okrem ochrannej funkcie mal odľahčiť aj preťažený cestný ťah v smere Zvolen - Brezno.
DANIEL VRAŽDA