
FOTO – TASR
ká teroristka vyhlasuje: „Je nám úplne ľahostajné, kde zomrieme. Rozhodli sme sa zomrieť tu v Moskve a vziať so sebou duše nevercov.“
Čečenka bola jednou z piatich žien s tvárami zahalenými závojom, stojacimi pred transparentom s arabským nápisom Alahu Akbar (Boh je veľký). Na inom zázname ukázala al-Džazíra muža sediaceho pred laptopom, vedľa mal položený korán. „Každý z nás je pripravený obetovať sa pre Alaha a nezávislosť Čečenska. Vyhľadávame smrť viac, než vy život. Prišli sme do ruskej metropoly, aby sme buď zastavili vojnu, alebo v mene božom zomreli.“
Televíziu al-Džazíra využíval na zverejňovanie svojich odkazov aj Usáma bin Ládin, a to ešte pred 11. septembrom. Odkazy vodcu organizácie al-Káida priniesla televízia naposledy teraz na jeseň - ocenil v nich poslednú sériu teroristických útokov v Jemene a v Kuvajte.
Televízia sa preslávila najmä počas vojny v Afganistane, odkiaľ ju ako jedinú vládny Taliban nevypovedal. Pozornosť však pútala aj tvrdou kritikou arabských vlád a politickej reality, neobvyklou pre arabské médiá, vo viacerých arabských metropolách mala problémy.
Monopol al-Džazíry na spravodajstvo priamo z Afganistanu počas medzinárodnej akcie začal vzbudzovať obavy USA. Zvlášť, keď zverejnila necenzurované odkazy bin Ládina, ktoré vyzývali na ďalšie útoky. Televízia však popiera, že by to bola propaganda, zverejnila ich vraj len pre „vysokú spravodajskú hodnotu“. Konflikt zašiel tak ďaleko, že USA minulý rok v novembri zbombardovali jej pobočku v Kábule a žiadali katarskú vládu, aby televíziu zakázala.
Na konflikt sa napokon zabudlo, al-Džazíra uzavrela obchodné partnerstvo so CNN a z bin Ládinových vyhlásení sa začali zverejňovať len časti.
(čtk, kl)