
Ruský policajt hliadkuje na vyprázdnenom Červenom námestí v Moskve.
FOTO - REUTERS
ho konca Zeme, boli v Amerike a rovnako to bolo i v Moskve. Aj Rusi si zrazu museli uvedomiť, že nikde nie sú v bezpečí. A že terorizmus je skutočne globálny problém.
Napriek istej podobnosti je však medzi dvojičkami a moskovským divadlom rozdiel. Únoscovia lietadiel nedali nikomu šancu, ani na sekundu. Svoj plán uskutočnili s úmyslom najväčších strát: žiadne vyjednávanie, žiadne postupné prepúšťanie rukojemníkov. Žiadne požiadavky ani rukojemníkov nemali.
Nešlo im o nezávislosť utláčaného národa, ani o väčšiu slobodu pre moslimský svet. Jednoducho zobrali lietadlá a použili ich ako účinnú zbraň. Jediným cieľom bolo zraniť nepriateľa - Ameriku a západný svet.
Rozdiel je v pozadí, ktoré je za útokmi. Teroristi Usámu bin Ládina majú pocit, že Amerika valcuje svet a ich hodnoty. Že západný štýl života ničí aj ich životy. Ale Čečenom nejde len o abstraktné ohrozenie veľkým susedom. Rusi ich skutočne utláčajú. Ten pocit majú dlho a posledných desať rokov ho prežívali vo vojne. Tá sa podľa Moskvy skončila, ale v Čečensku to tak zďaleka nevyzerá.

Príslušníci oddielov ruského ministerstva sa presúvajú na svoje pozície v blízkosti divadla. FOTO - TASR/AP
Je to však ospravedlnenie pre terorizmus?
Pre mnohých Čečenov áno. Oni majú, a pravdepodobne oprávnene, pocit, že teroru sa dopúšťajú ruskí vojaci. Tento argument však po minuloročnom 11. septembri vo svete neobstojí.
Ešte pred necelými dvoma rokmi boli v agende nového amerického prezidenta práva Čečenov a teror Moskvy. Bol to jeden z dôvodov pre tvrdší postoj Busha k Putinovi, ako Clintona k Jeľcinovi. Až do útoku na dvojičky. Vtedy sa Putin pohotovo postavil na stranu Ameriky a proti teroru. Bush to ocenil a na práva Čečenov sa zabudlo.
Aj preto sa dnes svet pozerá na rukojemnícku drámu z divadla ako na teroristický akt. Bez akýchkoľvek pokusov o pripomínanie čečenského osudu. „Neexistujú žiadne príčiny alebo národné ašpirácie, ktoré by ospravedlňovali zajatie nevinných rukojemníkov. Odsudzujeme terorizmus vo všetkých jeho formách,“ hovorí Biely dom. A nemenovaný predstaviteľ z Bushovej administratívy podľa denníka Izvestija dodáva, že udalosti z Moskvy sú len ďalšou kapitolou v snahe teroristov destabilizovať svet.
Po útokoch na francúzsky tanker v Jemene a na diskotéku na Bali jednoducho prišla Moskva. Pre svet je to jasné, lebo Čečeni majú kontakty na al-Káidu.
Nikto síce ešte nevie, čo sa stane rukojemníkom, ani ako skončia únoscovia, je však jasné, že svet „pochopí“ prípadnú ruskú odvetu v Čečensku. Mohlo by sa zdať, že to najviac vyhovuje prezidentovi Putinovi, ktorý sa do Kremľa dostal ako tvrdý muž. Ani on však nemusí byť úspešný: teroristi uprostred Moskvy mu aspoň na čas berú imidž víťaza nad čečenským problémom.
Nie je tiež jasné, či nebude musieť „výmenou“ za Čečensko ustúpiť Američanom v otázke Iraku. Saddám je totiž v konečnom dôsledku tiež len terorista. Teraz to musí chápať už aj Putin.