
Lekári odťahujú telo zabitej rukojemníčky. Jej meno tajná služba odmietala zverejniť.
Sedemstojedenásť divákov v moskovskom Dome kultúry na Meľnikovovej ulici sledovalo okolo deviatej večer začiatok druhého dejstva muzikálového trháku Nord - Ost. V tom čase sa do komplexu blížil Chevrolet SUV a dva mikrobusy. Vyskočilo z nich niekoľko desiatok ozbrojencov oboch pohlaví vo falošných uniformách. Strieľali do vzduchu, prenikli cez vchod a oznámili, že budova je obsadená. Niektorí z nich začali budovu obkladať výbušninami.

Zastavte vojnu
„Boli to Čečeni a vôbec sa neobťažovali skrývať to,“ povedala jedna zo žien, ktorú prepustili.
Herec Konstantin Kabanov spozoroval, ako sa maskovaní muži šplhajú na javisko. Spolu s niekoľkými ďalšími hercami sa mu na poslednú chvíľu podarilo uniknúť rukojemníckemu peklu. Na útek z tretieho poschodia použili lano.
Ich kolegovia na javisku ani diváci v hľadisku to šťastie nemali. Herci druhé dejstvo nezačali hrať a divákom sa ponúklo úplne iné predstavenie.
Na javisko zrazu nabehol muž, začal strieľať do vzduchu a vykrikovať: „Zastavte vojnu v Čečensku! Potom povedal všetkým hercom, aby si sadli do prvých radov,“ opisoval situáciu, jeden z prepustených, Denis Afanasjev. „Potom prišli zamaskovaní muži a ženy. Niektoré ženy mali na tele pripútané výbušniny a povedali, že do vzduchu vyhodia celú budovu, ak polícia začne na ňu útočiť.“
Zlý žart
Našli sa aj diváci, ktorí vraj považovali celú akciu za nie príliš vydarený žart. „Vy skutočne nechápete, o čo tu ide?“ kričali na nich ozbrojenci a začali rozdeľovať divákov na mužov a ženy. Zároveň im kontrolovali pasy. Po kontrole prepustili niekoľkých moslimov, Gruzíncov, cudzincov a asi dvadsiatku detí.
Podľa svedkov ozbrojenci hovorili nezrozumiteľným jazykom a iba niektorí vedeli po rusky.
Nezačnite útočiť, prosím
Každý rukojemník mohol urobiť jeden telefonát z mobilného telefónu. Ľudia telefonovali domov svojim rodinám.
„Prosím, nezačnite útočiť. Je tu veľa výbušnín. Nestrieľajte na nich. Veľmi, veľmi sa bojím. Prosím, nezačínajte útočiť,“ vyzývala plačlivým hlasom live v ruskej televízii NTV Tatiana Solniškinová, ktorej sa podarilo dovolať do vysielania.
„Úpenlivo prosím, nestrieľajte. Okolo mňa stoja ženy a majú na sebe veľa výbušnín. Sú tu muži s automatickými zbraňami. Jediné, čo nám povedali, je, že ak zabijú jedného z nich, oni zastrelia desiatich z nás.“
Po tejto vete Solniškinovej telefón zmĺkol. Ešte predtým stihla povedať, že s nimi zaobchádzajú dobre. Tieto slová však boli v kontraste s vyjadreniami inej ženy, ktorú nadránom prepustili. Tá tvrdila, že na chodbách videla krv. „Nevyzeralo to, že by sa tam strieľalo, ale tak, že tam niekoho bili,“ povedala televíznym reportérom.
Neprišli prežiť, ale zomrieť
Podľa nej ozbrojenci nemali žiadne politické požiadavky. Iní svedkovia však tvrdili, že žiadali príchod šéfa proruskej čečenskej administratívy Achmada Kadyrova.
Reportér ruskej tlačovej agentúry Interfax, ktorý bol na predstavení, povedal, že skupina ozbrojencov, medzi ktorými sú aj vdovy po čečenských bojovníkoch zabitých Rusmi, sa označuje za „samovražedné jednotky z 29. divízie“. Arbi Barajev, šéf celej akcie a člen známeho klanu čečenských bojovníkov, povedal, že jeho ľudia prišli do Moskvy nie na to, „aby prežili, ale aby zomreli.“
Vojaci obsadili priestor, na miesto dorazili aj elitné jednotky Alfa. Na strechách v okolí domu kultúry postávali snajperi. Nadránom Čečeni prepustili prvú 150-člennú skupinu rukojemníkov. Požiadali o vodu a prikrývky. Viac svojim rukojemníkom nedopriali. (mik)