
FOTO - ARCHÍV
Vedenie NHL suspendovalo na začiatku nového ročníka na neurčitý čas útočníka Chicaga Blackhawks Thea Fleuryho za porušenie podmienok nápravného programu. Trest prišiel po tom, čo hokejista opustil na dva dni prípravný kemp čiernych jastrabov. Fleury tvrdí, že bol navštíviť otca, ktorý trpí nádorovým ochorením a musel podstúpiť operáciu. Hneď po jeho odchode z kempu sa objavili špekulácie, že má opäť problémy s alkoholom a podrobuje sa špeciálnemu liečebnému programu.
Stanley Cup na začiatok kariéry
Theoren Fleury sa narodil 29. júna 1968 v Oxbowe v štáte Saskatchewan a keďže jeho rodičia boli vzrastom nízki ľudia, v škole patril medzi spolužiakmi k najmenším. Keď Theo hovoril o rodičoch, Donne a Wallym, o zdravotných ťažkostiach mamy a problémoch otca s alkoholizmom, nikdy na nich nepovedal nič zlé: „V rodine sme vždy mali jedlo na stole. Vždy sme si mali čo obuť. A ja som bol vždy na hokejovom štadióne.“ Prvý raz dostal nové korčule, keď mal 16 rokov. Ťažko sa prebíjal do zostavy, lebo trénerom stačilo naňho pozrieť a prvé, čo povedali, bolo: „Príliš malý.“ Fleury sa však nevzdával, ako produktívny útočník sa presadil v juniorskej WHL v drese Moose Jaw Warriors a v roku 1987 si ho vybralo Calgary vo vstupnom drafte do NHL. „Vždy som chcel viac než moji spoluhráči. V tom som sa od nich odlišoval,“ tvrdil o napredovaní vo svojich mládežníckych rokoch. Už o dva roky sa Fleury tešil z prvenstva v Stanley Cupe a tímu Flames dobre slúžil aj v ďalších 10 rokoch. So 167 cm si získal povesť najmenšieho hokejistu v NHL.
Tlak v New Yorku bol väčší, než si myslel
Z Calgary sa po krátkom účinkovaní v Colorado Avalanche dostal v roku 1999 do New Yorku. Bola to vtedy veľká sláva, generálny manažér Neil Smith mu ponúkol trojročnú zmluvu na 21 miliónov dolárov. Do jedného z najbohatších klubov NHL prišiel hokejista, ktorý v predchádzajúcej sezóne nastrieľal 40 gólov, a jazdcom mal pomôcť dosiahnuť na play off. „Ste pripravený zvládnuť tlak New Yorku?“ pýtali sa ho na začiatku novinári a Theo odpovedal, že to nie je iný tlak, než na aký bol zvyknutý v Calgary. Keď však v prvej sezóne nastrieľal v 80 zápasoch iba 15 gólov a Rangers znova chýbali v súbojoch o Stanley Cup, na hlavu útočníka s číslom 14 sa začala sypať kritika. Fleury sa s ňou ťažko vyrovnával. Sebadôvera poklesla, nastali problémy. S rodinou - manželkou Veronicou, dcérou Taty a synmi Joshom, Beauxom si stále nevedeli zvyknúť na ruch veľkomesta a spomínali na Calgary.
Sezónu 2000/2001 musel predčasne ukončiť pre problémy s alkoholom. V nasledujúcej jeho ťažkosti vyvrcholili v januári 2002: v prehratom zápase (1:4) s Pittsburghom sa Fleury po vylúčení na dve minúty za sekanie pobral namiesto na trestnú lavicu do šatne a už sa nevrátil. Trénerovi, médiám a ani spoluhráčom svoj krok sprvoti nezdôvodnil. Potom však predstúpil pred novinárov a prehovoril.
„Som pod veľkým tlakom udalostí, ktoré ma teraz trápia,“ vyhlásil druhý najvylučovanejší hokejista sezóny NHL. „Nie je ľahké v takejto situácii hrať a teraz, keď to viete, sa budem snažiť všetko napraviť.“ Zároveň vylúčil spojitosť s odvykacím programom zo závislosti od alkoholu, ktorý podstúpil na konci predchádzajúceho ročníka. Fleury všetkých ubezpečil, že svoje osobné problémy udrží mimo ľadovej plochy. Podporu kanadskému útočníkovi vyjadril aj tréner Rangers Ron Low. „Viem, aké ťažké to preňho je. Je to zložitá situácia a klub za ním stopercentne stojí a podporí ho. Všetci vieme, aký je Theo bojovník, takže obavy o jeho stav nemám,“ povedal Low.
Gretzky ho nezatratil
Napriek všetkým ťažkostiam sa výkonný riaditeľ hokejového tímu Kanady na zimnej olympiáde v Salt Lake City 2002 Wayne Gretzky zasadil, že chce mať v ňom aj Fleuryho. Theo opäť ukázal tvár veľkého bojovníka, splatil dôveru bývalého spoluhráča a javorovým listom pomohol na ZOH k zlatu po 50 rokoch. Jednako ani v tej zime sa Rangers nedostali do play off a po sezóne už neuplatnili na Fleuryho opčné právo. Bol voľný.
Chicago podalo ruku
Kto však zaplatí milióny dolárov hokejistovi, ktorý je známy závislosťou od alkoholu a drog? Rangers prepustili práva na hráča klubu San Jose Sharks, tam ho však nechceli. Hovorilo sa o návrate do Calgary, aj to padlo. „Tu už nejde o peniaze. Chcem hrať v klube, ktorý mi pomôže s liečbou. Hokej je v súčasnosti aj druhá vec, na ktorej mi záleží. Hlavne potrebujem byť čistý, dostať sa z toho svinstva,“ vravel v lete čerstvo rozvedený Fleury. Túžil hrať v mužstve, kde nebude tak na očiach ako v New York Rangers. Nakoniec po ňom siahlo Chicago, zrejme aj zásluhou trénera Briana Suttera, ktorý ho viedol v Calgary. Mužstvo Blackhawks potrebovalo náhradu za Tonyho Amonteho, ten zamieril do Phoenixu.
Fleury sa v lete liečil, pomáhala mu v tom aj nová priateľka. Vyhlásil, že hokej chce hrať do štyridsiatky. „Najskôr sa však musím stať lepším človekom. Tým som v poslednom čase nebol,“ kajal sa 34-ročný hokejista.
Ešte kým sa rozbehol ročník 2002/2003, Fleury dal v novom pôsobisku znova vedieť o svojich problémoch. Svojvôlne opustil prípravný tábor. Vedenie Chicaga podľa generálneho manažéra Mika Smitha nebude hráča pokutovať, pretože počas trestu nebude poberať žiadny plat. NHL čaká na Fleuryho návrat.