Košice 24. októbra (TASR) V detských domovoch na Slovensku je v súčasnosti 725 detí vhodných na medzištátne osvojenie. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý realizovalo Združenie za sociálnu reformu v Košiciach.
Prezident Kolégia a expert na sociálne systémy Bill Baker dnes pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA) uviedol, že cieľom prieskumu bolo zistiť stav v realizácii zahraničnej adopcie na Slovensku rok po tom, čo vstúpil do účinnosti Haagsky dohovor o zahraničných adopciách. Ako uviedol, združenie oslovilo všetky inštitúcie, ktoré vedú evidenciu detí vhodných na náhradnú rodinnú starostlivosť vrátane Centra pre medzinárodnú právnu ochranu detí a mládeže. "Zisťovali sme počty detí, ktoré sú v evidencii dlhšie ako šesť mesiacov. Počas tejto doby majú totiž príslušné úrady urobiť všetko preto, aby našli deťom rodinu na Slovensku. Ak sa to nepodarí, nasleduje odstúpenie dokumentácie dieťaťa Centru pre medzinárodnú právnu ochranu detí a mládeže a zabezpečovanie zahraničnej adopcie," zdôraznil Baker.
V rámci prieskumu oslovili 71 detských domovov, osem krajských úradov a Centrum pre medzinárodnú právnu ochranu detí a mládeže. Napriek tomu, že požadované údaje boli v súlade so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám, niektoré oslovené inštitúcie údaje neposkytli alebo poskytli len čiastočné informácie. Zistené údaje sú však podľa Bakera alarmujúce. Zatiaľ čo šesť krajských úradov evidovalo k 1. januáru 2002 spolu 725 detí, ktoré sa nepodarilo umiestniť na Slovensku počas šiestich mesiacov, Centrum pre medzinárodnú právnu ochranu detí a mládeže k uvedenému termínu evidovalo len 49 detí. Pritom je z prieskumu zreteľné, že päť krajských úradov nahlásilo centru 125 detí na zahraničnú adopciu. "Kam sa deti, ktoré potrebujú rodinu, v systéme štátnych orgánov, strácajú?" - pýta sa Baker a zdôrazňuje, že alarmujúce výsledky prieskumu by mali byť dôvodom na zamyslenie sa pre zodpovedných pracovníkov štátnej správy.
Podľa údajov Združenia za sociálnu reformu, ktoré poskytli RPA, žije v súčasnosti v detských domovoch okolo 6000 detí, z nich takmer 90 percent má rómsky pôvod. V uplynulom roku bolo zrealizovaných na Slovensku 14 adopcií do zahraničia, z toho 13 detí v Košickom kraji a jedno v kraji Bratislavskom. Na prevažnej väčšine sa na nich podieľalo Združenie za sociálnu reformu so sídlom v Košiciach. Všetky adoptované deti boli rómskeho pôvodu.
*se som