Niekoľko mesiacov pred predpokladanými májovými voľbami to je komplikácia navyše.
V afére okolo vybavovania britského pasu pre bohatého indického obchodníka Srichanda Hinduja je nepriateľom premiéra tlač. Novinári mu zatiaľ nedali šancu prehovoriť o tom, čo si v týchto dňoch pripravil ako typickú predvolebnú agitku – o zlepšení situácie v zdravotníctve a školstve. Namiesto toho sa objavujú stále nové informácie o tom, ako bývalý minister pre Severné Írsko pas (ne)vybavoval. Členovia kabinetu a ich administratíva sa stále ťažšie orientujú v ďalších detailoch prípadu. Ten okrem iného naznačuje, že medzi labouristami nie sú celkom korektné vzťahy.
Odvolaj Vaza!
Po Mandelsonovi má problémy aj námestník ministra zahraničných vecí Keith Vaz – dôležitá Blairova spojka na ázijskú komunitu vo Veľkej Británii a jeden z najväčších „euronadšencov“. O vízii zjednotenej Európy pred niekoľkými týždňami presviedčal Vaz osobne aj Bratislavu. Denník The Mail on Sunday uviedol, že Vaz, pôvodom z Indie, bratom Hindujovcom pri vybavovaní pasu poskytol „privilegované vládne informácie“. „Mr. Europa“ správy novinárov zatiaľ nekomentuje a vyjadriť sa mieni až po skončení vyšetrovania aféry. The Sun, najčítanejší denník v Británii, dal včera Blairovi jednoznačnú radu – Odvolaj Vaza!
V pasovej afére prehovoril aj minister vnútra Jack Straw. Otvorene vyslovil to, čo sa dovtedy labouristi ostýchali povedať naplno: Mandelson nehovoril pravdu, keď popieral, že telefonicky žiadal ministerstvo vnútra o informácie potrebné na vybavenie britského pasu pre Hinduju.
Mandelson sa bráni
To bol zrejme pre Mandelsona veľmi nepríjemný moment. Rovnako ako šťavnaté informácie bulváru o jeho rozpustilom životnom štýle, homosexualite a slabosti pre drahé veci. V nedeľu The Sunday Times zverejnil jeho zatrpknutý článok, v ktorom opäť tvrdí, že nič zlé nespravil a že rezignoval pod veľkým tlakom v slabej chvíľke. Odvolanie vníma ako komplot, v ktorom má prsty najmä Blairov hovorca Alastair Campbell – ten mal údajne pred novinármi utrúsiť, že pochybuje o Mandelsonovom duševnom zdraví. Sám Campbell to popiera.
Spor signalizuje zásadný rozpor medzi najbližšími premiérovými mužmi. Campbell je mimoriadne schopný mediálny stratég, Mandelson je otcom prerodu labouristov na modernú ľavicovú stranu. Ich otvorený konflikt je pred voľbami zlou správou pre Blaira, ktorému sa tak rozpadá predvolebný tím. Príliš urečnený Campbell by labouristom teraz nemohol prospieť.
Opoziční konzervatívci sa s chuťou prizerajú. Potvrdzuje sa, že najväčším nepriateľom kabinetu Tonyho Blaira sú zrejme ministri, ktorí v ňom sedia. Hagueovým konzervatívcom chýba sila presadiť sa v boji s labouristami vlastnými témami.
Celá aféra je však médiami trochu nafúknutá – nikto, ani Mandelson, nepostupoval protizákonne. V jeho prípade sa dá hovoriť o neetickom zasahovaní v prospech Hinduju, ktorý v Indii teraz čelí policajnému vyšetrovaniu v škandále spojenom s dodávkami zbraní. O porušenie zákona z Mandelsonovej strany nešlo – o tom, že obchodník dostal pas (krátko pred podaním žiadosti daroval milión libier na dostavbu Miléniového dómu), rozhodovalo ministerstvo vnútra. Porovnania s predchádzajúcou skorumpovanou vládou konzervatívcov preto nie sú úplne namieste.
MAREK CHORVATOVIČ