
Minister financií Ivan Mikloš aj guvernér NBS Marián Jusko očakávajú lepší rozpočet než v minulých rokoch. FOTO – TASR
BRATISLAVA - Slová predstaviteľov Národnej banky Slovenska zatiaľ stačia na to, aby kurz koruny neprekročil hranice jej tolerancie. Včera publikované vyhlásenia vrchného riaditeľa menového úseku banky Petra Ševčoviča o „psychologickej bubline“ pomohli k tomu, že sa koruna vrátila z rekordnej úrovne späť o tridsať halierov.
Jeho vyjadrenia včera zosilnil guvernér Marián Jusko, keď upozornil na pripravenosť centrálnej banky zasiahnuť. „Centrálna banka je pripravená po dôslednom zhodnotení situácie, po zvážení vhodnosti alebo nevhodnosti kurzu a vývoja ekonomiky použiť nástroje, ktoré má k dispozícii,“ povedal guvernér. Obavy z toho, že banka použije koruny na nákup devíz, aby oslabila dopyt po slovenskej mene, sú podľa dílerov brzdou ďalšieho zhodnocovania kurzu.
Hoci agentúra SITA včera s odvolaním sa na díling Všeobecnej úverovej banky písala o nepriamej intervencii NBS prostredníctvom jednej z lokálnych bánk, díleri oslovení SME intervenciu nepotvrdili a oslabovanie koruny pripísali len verbálnym zásahom predstaviteľov banky.
Jusko pripísal posledný vývoj, ktorý vyústil až do historického rekordu 41,3 koruny za euro, írskemu referendu. „Kurz je daný vplyvom pozitívnych očakávaní a nereflektuje isté problémy, ktoré táto ekonomika má v zahraničnom obchode,“ vysvetlil. Práve zlepšovanie obrazu zahraničného obchodu je podľa neho podmienkou na akceptovanie silnejšieho kurzu národnou bankou.
Rovnaký problém je pre banku rozhodujúci aj pri úvahách o znížení kľúčových úrokových sadzieb. Rozhodnutie padne na budúci utorok na rokovaní bankovej rady. Dovtedy už budú známe výsledky zahraničnoobchodnej bilancie za september.
Druhou oblasťou, ktorá ovplyvní prípadné uvoľnenie menovej politiky, sú verejné financie a inflačné dosahy navrhovaných opatrení. Jusko upozornil, že hoci očakáva „zníženie deficitu verejných financií v značnej miere oproti stavu spred dvoch-troch mesiacov“, druhou stranou mince je zvýšenie cenovej úrovne v ekonomike. „Inak sa posudzujú (úrokové) sadzby pri inflácii tri percentá a inak pri inflácii osem alebo deväť percent,“ dodal guvernér. Minister financií Ivan Mikloš minulý týždeň upozornil, že opatrenia v oblasti regulovaných cien a spotrebných daní sa prejavia vo zvýšení inflácie z tohtoročných približne troch percent na 8,8 percenta na budúci rok.
JURAJ JAVORSKÝ