Akú penziu má dostať prezident?

PRAHA, BRATISLAVA- Český prezident Václav Havel by mohol po odchode z Pražského hradu poberať mesačný dôchodok 210-tisíc korún českých. „Na Slovensku má bývalý ...

Václav Havel

PRAHA, BRATISLAVA- Český prezident Václav Havel by mohol po odchode z Pražského hradu poberať mesačný dôchodok 210-tisíc korún českých. „Na Slovensku má bývalý prezident zvláštnu penziu 30-tisíc korún brutto, ochranku a šoféra. To je všetko,“ povedal Michal Kováč, ktorý stál na čele republiky od marca 1993 do marca 1998.

Ak by v českom parlamente prešiel návrh, ktorý pripravuje podpredseda vlády Pavel Rychetský, český prezident by sa podľa Mladej fronty Dnes zaradil medzi prezidentov, o ktorých sa štát po odchode z funkcie dobre postará.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Okrem dôchodku by mal štát bývalému českému prezidentovi platiť aj byt, kanceláriu, auto so šoférom a policajnú ochranku. Celkovo by náklady na zabezpečenie bývalej hlavy štátu vyšli na osem miliónov korún ročne. Z návrhu zatiaľ nie je jasné, ako dlho by mal exprezident na takéto zabezpečenie nárok. V hre dve možnosti - na desať rokov alebo doživotne. Až doteraz na dôchodok hlavy štátu v Čechách nikto z politikov nemyslel a v tejto chvíli by mal Havel nárok na odstupné asi 800-tisíc korún a štvrť roka na ochranku a auto.

Podľa Rychetského sa prezident po odchode z Hradu nestane obyčajným občanom. „Bude naďalej verejne činný a bude vykonávať verejnoprospešné aktivity,“ povedal vicepremiér.

Michal Kováč

Podľa bývalého slovenského prezidenta Michala Kováča je Rychetského návrh zákona adekvátny tomu, čo existuje v Nemecku, Francúzsku, Rumunsku, Fínsku či Turecku. „V Taliansku sa bývalý prezident automaticky stáva doživotným senátorom plus mu patria ďalšie náležitosti,“ poznamenal Kováč.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Kováčových informácií sa príslušný zákon pripravoval aj u nás, ale nakoniec sa nedostal ani do programu bývalého kabinetu. Prezident Schuster, ktorého funkčné obdobie sa skončí o rok a pol, síce svojmu predchodcovi podľa jeho slov poskytol morálnu podporu, ale sám žiadnu aktivitu nevyvíja. „Všetko, čo sa týka peňazí a výhod pre politikov, je citlivá vec,“ povedal prezidentov hovorca Ján Füle. „Postavenie prezidenta po odchode z úradu je otázka, ktorá sa dosiaľ nevyriešila, ale pán prezident žiadne kroky nevyvíja,“ povedal Füle.

Rudolf Schuster FOTO - ARCHÍV SME

Pripúšťa však, že prípadné zmeny v Českej republike by mohli byť inšpiráciou: „Keď to bude dobrý zákon, tak prečo si nenechať poradiť.“ Slovenský prezident v súčasnosti poberá plat 137 200 slovenských korún plus ďalších 40-tisíc na náhradách. (tasr, čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 705
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 505
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 516
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 499
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 495
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 020
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu