
Mladý Palestínčan dvíha ruky, zatiaľ čo izraelský armádny buldozér demoluje dom v utečeneckom tábore Rafáh. Izraelská armáda ich zrovnala so zemou päť. FOTO - TASR/EPA
V Izraeli včera začal americký vyslanec pre Blízky východ William Burns rokovať o nových návrhoch, ktoré dávajú Palestínčanom perspektívu na vytvorenie štátu podľa ich predstáv do roka 2005. Jeho cesta na Blízky východ signalizuje želanie USA, aby sa pred predpokladanou vojenskou akciou v Iraku aspoň na Blízkom východe teoreticky rozbehol mierový proces a nahradil stav permanentnej protiteroristickej akcie.
Aj Izrael prvý raz po dlhom čase signalizoval, že sa sústredí na diplomaciu. Jasne to povedal minister obrany Benjamin ben Eliezer: „Izrael už vyčerpal vojenské možnosti. Je načase, aby sme vstúpili do seba a predstavili našu diplomatickú agendu.“ Vyjadrenia potvrdil, keď po pondelňajšom atentáte pri Hadere, pri ktorom štrnásť Izraelčanov zhorelo v autobuse, nenasledovala vojenská akcia.
Burns nepriniesol do Izraela nič nové, čo by nepovedal prezident George Bush v kľúčovom prejave 24. júna. Lenže doteraz sa jeho tézy nepremietli do konkrétnej diplomatickej iniciatívy. Atentáty palestínskych radikálov Američanov znechutili a nepokúsili sa rozbehnúť diplomatické rokovania. Burns teraz zatiaľ len zbiera pripomienky, ale už sú určené konkrétne termíny - prvý na december, keď má končenú verziu plánu potvrdiť tzv. kvarteto (USA, EÚ, OSN, Rusko).
Eliezer vlastne prvýkrát verejne pripustil, že vojenským spôsobom sa veľa už nedá vyriešiť. Posledné atentáty ukázali, že teroristické bunky sú schopné obnoviť činnosť aj v mestách obsadených armádou, kde platí blokáda a zákaz vychádzania. Armáda teraz podniká len konkrétne akcie proti Islamskému džihádu, páchateľovi posledného atentátu a aj tie sú veľmi mierne.
Izraelské tanky síce vyhodili do vzduchu niekoľko domov v utečeneckom tábore v Rafáhu, ale nikto nebol zabitý. Mená atentátnikov ani nezverejnili a ich domy neboli zbúrané.
Eliezer však nie je izraelská vláda, ktorá nehovorí jedným hlasom. Časť politikov sa netají tým, že to všetko Izrael robí len preto, že teraz sú prvoradé americké záujmy v Iraku - a tie sú aj „izraelskými záujmami“. Ultrapravicové krídlo definitívne zatvára dvere pred diplomaciou, kým „terorizmus nebude úplne potlačený“. Podľa toho sa doteraz riadil aj premiér Ariel Šaron a celá jeho vláda. Teraz Šaron hrá na obe strany, prijíma, ale ostro kritizuje americké návrhy: „Nebolo by zmysluplné, keby Izrael podnikol neodvolateľné kroky a druhá strana by iba vydávala vyhlásenia,“ povedal tento týždeň.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ