BRATISLAVA - Anonymné vklady sa už pred vyše rokom vytratili z ponuky bánk a na konci budúceho roku prestanú existovať úplne. Peniaze sa z nich budú dať vybrať najneskôr v roku 2006, ale už bez úrokov od januára 2004. Najrozšírenejšie anonymné vklady - vkladné knižky na doručiteľa, sa musia zmeniť na vkladné knižky na meno alebo zrušiť. Ľudia však o to zatiaľ veľký záujem nemajú.
Najviac anonymných vkladných knižiek vedie Slovenská sporiteľňa. Na začiatku roka ich mala 1,9 milióna, koncom septembra to bolo stále vyše 1,6 milióna. Za deväť mesiacov klienti zmenili na neanonymné alebo zrušili len 14 percent vkladných knižiek na doručiteľa. „Priemerne mesačne zmeníme približne štyridsaťtisíc vkladov,“ konštatuje Eva Güttlerová zo sporiteľne. Záujem o zmenu však podľa údajov, ktoré banka poskytla, klesá. Koľko peňazí na takýchto vkladoch celkovo je, sporiteľňa nezverejnila.
Klienti VÚB majú vyše stotisíc anonymných vkladných knižiek. Každá piata vkladná knižka je tak na doručiteľa. „Tieto anonymné vkladné knižky tvoria asi päť percent objemu všetkých vkladov,“ povedal Marián Horváth z VÚB. Je to okolo štyroch miliárd korún.
VÚB žiadnu informačnú kampaň nerobí. Ľudia o plánovanom rušení anonymných vkladov zrejme často nevedia alebo si ich zmenu odkladajú na poslednú chvíľu.
Mesačne na obchodných miestach VÚB zmenia približne päťsto anonymných vkladných knižiek. „Pokiaľ by všetci chceli túto zmenu urobiť do konca budúceho roku, priemerne by ich o to na jednom obchodnom mieste muselo požiadať približne tridsať za mesiac,“ povedal Horváth. Teraz sú to dvaja.
Sporiteľňa klientov informuje na obchodných miestach, na internete alebo osobne, keď príde klient s takýmto vkladom do pobočky.
Klienti VÚB majú už len minimálny počet depozitných certifikátov na doručiteľa. Vyše roka ich banka nevydáva. Takmer všetky okrem zopár zabudnutých alebo napríklad zahrnutých do dedičských konaní vyplatila.
Obmedzenie a neskôr zrušenie anonymných vkladov sa muselo zaviesť kvôli harmonizácii legislatívy s Európskou úniou. Tieto opatrenia majú slúžiť aj ako jeden z nástrojov boja proti praniu špinavých peňazí.
JANA BRONDOŠOVÁ
ČO ROBIŤ S ANONYMNÝMI VKLADNÝMI KNIŽKAMI* banky už nové nevydávajú ani nepripisujú na existujúce nové vklady
* do 31. decembra 2003 by mali byť zmenené na neanonymné, teda na meno,
alebo zrušené
* po tomto termíne už nebudú banky anonymné vkladné knižky úročiť
* nárok na výplatu zostatku trvá do konca roka 2006
poplatok za zmenu poplatok za zrušenie
Slovenská sporiteľňa zadarmo 100 Sk
VÚB 50 Sk 100 Sk