Magický krchenizmus

Divadlo SNP Martin * Eva Maliti-Fraňová: Krcheň Nesmrteľný * Dramaturgia: Martin Kubran * Scéna a kostýmy: Ján Novosedliak * Hudobná spolupráca: Miloslav Kráľ * Réžia: Rastislav Ballek * Hrajú: Ján Barto, Jana Oľhová, Martin Hronský, Miloslav Kráľ, Linda

Zemková, Zuzana Belková, Lucia Jašková * Premiéra 19. 10.

Krcheň Nesmrteľný – na prvé počutie nepochopiteľné, smiešne meno pre človeka, nieto pre divadelnú hru. Ak sa však trochu ponoríte do poetiky debutujúcej dramatičky Evy Maliti-Fraňovej, odrazu sa presvedčíte, že autorkou vykreslený plešatý, úlisný, lenivý, drzý a zvrhlý netvor sa inak ani volať nemôže. Už aj rovnomenná literárna predloha, vydaná v roku 1994 v knihe Krpatý vrch, skrývala v sebe potenciál, ktorý by možno dokázal poeticky filmovo využiť Jakubisko či Kusturica.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri prepise prózy pre divadlo sa autorka snažila skoncentrovať dej a budovať vlastnú reč symbolov, to však ešte netušila, ako voľne sa zvykne v našich divadelných končinách s dramatickými textami narábať.

Režisér Rastislav Ballek nadviazal pri prvom slovenskom uvedení tejto hry na svoje prvé, značne dekomponované inscenácie pripravené na báze takmer nehrateľných textov našich národovcov. Čas je preňho rovnako nesmrteľný ako sám Krcheň, takže s jednotlivými časťami a dokonca i s jednotlivými replikami hry narába slobodne, podľa svojho uváženia ich preskupuje a nanovo aranžuje. V spolupráci so štýlovou, pôsobivou scénografiou Jána Novosedliaka vytvára živé obrazy, animované konceptuálne diela postmagicko-komunistického realizmu. Výsledkom je potom divadlo objektov – sôch i ľudí – reliktov našich revolučných dôb, reprezentantov večne živého krchenizmu.

SkryťVypnúť reklamu

K najautentickejším chodiacim sochám patrila postava samého Krcheňa v podaní neherca Jána Bartu. K jeho presvedčivému prejavu by sa však do postavy sprisahanca, krivého poštára Mateja azda hodila podobne pitoreskná postavička. Miloslavovi Kráľovi vykúkala jeho mladosť aj spod nabielenej tváre. Krcheňova žena Hana nebola (pri obsadení Janou Oľhovou a v kostýme akejsi dominy ani nemohla byť) chápaná ako utýraná, manželom zahriaknutá osôbka, ktorá je ešte sprostejšia ako všetky ostatné ženy a ktorej cesta na druhý svet bola prvým samostatne uskutočneným výletom. Grotesknosť príbehu i doby podčiarkujú plačky skrížené s hliadkou pionierok či Krcheňove verné figurínové kópie ako závažie minulosti i prízrak incestuálnej budúcnosti nosený v nošiach.

SkryťVypnúť reklamu

Umeleckou metódou „vyber a vlož“ vznikla estetická „jednohubka“, po ktorej však máte chuť na hlavné jedlo. Inscenátori sa vyhli veľkým emóciám, ktoré – ako sa domnievam – chcela autorka do diela vložiť. Vyhli sa tým pádom scénam, ktoré mohli byť zradné, ale – a čo je horšie – aj vybudovaniu postáv a vzťahov, o strate gradácie príbehu k akémukoľvek finále ani nehovoriac.

A ak divákovi inscenátori ani len nenaznačia, kedy má na záver tlieskať, odchádza z divadla neuspokojený. V každom prípade bude Krcheň, ktorého má na jar postaviť na Malej scéne Slovenského národného divadla režisér Roman Polák, asi dosť odlišnou hrou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu