sedeli už niektorí českí prominenti vo väzení.
PETR MACH
Jeden z prvých veľkozbohatlíkov porevolučného Československa získal svoj majetok v reštitúcii. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa stal majiteľom a prezidentom futbalového klubu Sparta Praha, ktorý neskôr predal Rezešovcom. „Dolapili“ ho na neveľkom poldruhamiliónovom daňovom a colnom podvode, keď nepreclil dovoz a nasledujúci vývoz luxusného bavoráku. Nepomohli mu ani úzke kontakty so šéfom ODS Václavom Klausom, ktoré nadobudol vďaka štedrým sponzorským darom.
IVO SVOBODA
Exminister financií bol stíhaný za tunelovanie spoločnosti na výrobu kočíkov Liberta, keď ho polícia obvinila zo sprenevery 6,5 milióna korún. Do vysokej politiky sa dostal ako správca financií českej sociálnej demokracie. Keď Svobodu v roku 1999 obvinili, premiér Zeman ho uvoľnil z funkcie ministra. Svoboda sa počas trojmesačného pobytu v nemocnici psychicky zrútil a v marci tohto roku ho z väzby prepustili.
MILAN ŠREJBER
Známy československý reprezentant v tenise s „delovým“ podaním si po skončení kariéry založil investičné fondy. Vyšetrovatelia ho obvinili zo zneužívania informácií v obchodnom styku a z machinácií s cennými papiermi. Polícia pri jeho zatýkaní ignorovala jeho slávnu minulosť – prišla si poňho v noci a vytiahla ho rovno z postele. Keďže Šrejber bol štedrým sponzorom Klausovej ODS, bývalý český premiér sa po jeho zatknutí na osobitnej tlačovke rozčúlene vyjadroval na adresu polície. Pôvodne bol Šrejber odsúdený na päť rokov.
FRANTIŠEK CHVALOVSKÝ
Známeho futbalového bossa – šéfa Českomoravského futbalového zväzu Františka Chvalovského tento rok obžalovali zo sprenevery viac ako 1,5 miliardy českých korún, ktoré si požičal od Komerční banky. Chvalovského firma Českomoravská agrárna spoločnosť dostala úver na nákup poľnohospodárskych surovín, ale veľkú časť z nich nepoužila na tento účel. Polícia tvrdila, že stovky miliónov putovali rovno na kontá Chvalovského švajčiarskych bánk. (jj)