BRATISLAVA – O ďalšom oddialení účinnosti časti zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá sa venuje zvýšeniu platov sudcov, včera v Bratislave rokovali minister spravodlivosti Daniel Lipšic a minister financií Ivan Mikloš. Iniciátorom stretnutia bol Lipšic, ktorý s navrhovaným riešením nesúhlasí.
Ministerstvo financií chce v rámci šetrenia v štátnom rozpočte siahnuť sudcom na platy. Časť zákona o sudcoch, ktorá rieši zvýšenie sudcovských platov, už mala oddialený účinok o dva roky. Účinnou sa mala stať od 1. januára budúceho roku. Sudcovia proti ďalšiemu oddialeniu zvyšovania platov protestujú. Tvrdia, že zvyšovanie miezd je jedným z účinných krokov proti korupcii v justícii. Ďalšie oddialenie zvyšovania platov by bolo podľa sudcov „demotivujúce“.
Lipšic sa sudcov zastal a vyhlásil, že by to voči nim „nebolo férové“. O výsledkoch včerajšieho stretnutia s Miklošom Lipšic nechcel hovoriť. Povedal iba, že „dohody sa majú plniť“.
S argumentom, že vyššie platy povedú aj k zníženiu korupcie, nesúhlasí ani minister spravodlivosti. Je to podľa neho skôr etická otázka. Platové ohodnotenie sudcov je podľa neho vporovnaní s platmi ostatných ústavných činiteľov primerané. „Konštatovalo to aj zahraničie,“ tvrdí Lipšic.
Ministerstvo financií sa rozhodlo siahnuť na platy štátnym zamestnancom, pretože ich plánovaný rast nebol v možnostiach slovenskej ekonomiky. Na platoch sudcov a prokurátorov by sa malo ušetriť 393 miliónov korún. Zvýšenie platov by sa týkalo najmä sudcov s nižším počtom odpracovaných rokov. Problému sa dnes bude na svojom zasadaní venovať aj vláda. Proti zámeru vlády nezvýšiť platy sudcov už protestovala aj Národná asociácia sudkýň Slovenska. (rp)