
Pri domovej prehliadke v Majského byte sa našla aj táto zmluva.
BRATISLAVA – Podnikateľ Jozef Majský spolu s Patrikom Pachingerom už sedia v cele policajného zaistenia v Košiciach, kam boli v prísne strážnej eskorte odvezení z Bratislavy. Vyšetrovateľ ich spolu s Dávidom Brtvom, ktorého hľadá Interpol, viní zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z podvodu.
„Horizont Slovakia prostredníctvom určitých osôb uzavrel zmluvu s neexistujúcou spoločnosťou Cavaliere Sales so sídlom v štáte Delaware o kúpe pohľadávky v hodnote 112 miliárd korún za symbolickú jednu korunu,“ povedal hovorca vyšetrovateľov Stanislav Ryban. Odmena pre Dávida B. za sprostredkovanie takejto kúpy mala byť 600 miliónov korún. Odmena spočívala v podstúpení šiestich pohľadávok v tejto hodnote ďalšej pravdepodobne neexistujúcej americkej spoločnosti Commodore, ktorej bol Dávid B. splnomocnencom. Zmluva o sprostredkovaní bola podľa vyšetrovateľov sfalšovaná.
Vyšetrovateľ ďalej tvrdí, že traja obvinení a ďalšie osoby od novembra 2001 založili zločineckú skupinu, ktorá pôsobila na Slovensku a v zahraničí s cieľom preniknúť do štatutárnych orgánov B.M.G. Investu, Horizontu Slovakia a ďalších spoločností. „Chceli nad nimi získať kontrolu. Páchali rôznu trestnú činnosť nakupovaním a prevádzaním akcií a obchodných podielov, postupovaním a započítaním pohľadávky. Každý plnil takú úlohu, aby došlo k naplneniu ich cieľa,“ dodal Ryban. Prípad sa ďalej dokumentuje. Predpokladá sa, že obvinenia budú rozšírené o ďalšie osoby aj skutky.
Ryban včera nevedel potvrdiť, či Majský vďaka svojmu blízkemu vzťahu s advokátom Milanom Ružbarským disponoval aj spravodajskými informáciami. Ružbarský v minulosti pracoval spolu s terajším riaditeľom SIS Vladimírom Mitrom.
Majského bude zrejme obhajovať advokát Ladislav Kuruc. Práve on sa totiž dostavil na podnikateľovu osobnú prehliadku. Denník SME nedávno zverejnil fotografiu, na ktorej Kuruc sedí s bývalým riaditeľom SIS Ivanom Lexom v kaviarni Justičák. Okrem iných Kuruc obhajuje aj údajného bossa nitrianskeho podsvetia Ľuboša F.
Patrik Pachinger si zase zavolal na pomoc advokáta Milana Valašika, ktorý v minulosti obhajoval napríklad Alexandra Rezeša.