Bush zároveň vyhlásil, že je ochotný dať v tomto smere väčší priestor diplomacii. „Pokúsili sme sa to riešiť diplomatickými prostriedkami, pokúsime sa o to ešte raz. Verím, že slobodný svet, ak sa pre to rozhodneme, môže dosiahnuť odzbrojenie (irackého režimu) pokojnou cestou,“ povedal Bush. Dodal však, že ak takáto alternatíva nebude úspešná, USA sú pripravené dosiahnuť odzbrojenie režimu prezidenta Saddáma Husajna aj inými prostriedkami.
Podľa pozorovateľov sú Bushove vyjadrenia len taktickou zmenou dôrazu, ktorá má presvedčiť ďalších štyroch stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, aby prijali nový americký návrh rezolúcie OSN o Iraku.
Američania tvrdia, že pri jeho formulovaní vzali do úvahy aj obavy, ktoré vyjadrili ďalší členovia BR OSN, ale zopakovali svoj postoj: ak bude Irak blokovať prácu zbrojných inšpektorov, bude odzbrojený silou.
O novej americkej rezolúcii rokuje v Moskve aj šéf zbrojných inšpektorov Hans Blix. „Je pre nás dôležité vedieť, aké postoje zastávajú jednotliví členovia Rady bezpečnosti OSN,“ povedal. Šéf zbrojných inšpektorov uviedol, že by bol rád, keby zbrojní inšpektori odišli do Iraku čo najskôr. Zároveň však dodal, že by bolo účelné počkať na novú rezolúciu Rady bezpečnosti OSN, ktorá by inšpektorom dala jasný mandát. Tím zbrojných inšpektorov by mohol podľa neho do Iraku doraziť počas jedného až dvoch týždňov.
Osud novej rezolúcie je však neistý. Rusko s ním vyjadrilo nespokojnosť. Podľa nemenovaných ruských zdrojov sa tento dokument len veľmi málo líši od pôvodných britsko-amerických návrhov, ktoré boli pre Rusko a ďalších stálych členov Bezpečnostnej rady OSN neprijateľné.
Francúzsko sa k dokumentu zatiaľ nevyjadrilo. Francúzsky prezident Jacques Chirac ešte pred jeho zverejnením vyhlásil, že Francúzsko nikdy nepodporí vojenský zásah proti Iraku, ak sa najskôr do oblasti nevrátia zbrojní inšpektori.
Čína je zatiaľ vo vyjadreniach opatrná a podľa diplomatických zdrojov by sa mohla hlasovania o novej rezolúcii zdržať.
Britský postoj je tradične zhodný s americkým.
Hovorca Bieleho domu Ari Fleischer však povedal, že Washington stráca trpezlivosť s hľadaním podpory pre svoj návrh rezolúcie, avšak bude ďalej pokračovať v práci v OSN.
(čtk, reuters)