
Európsky komisár pre rozšírenie Günther Verheugen blahoželá v írskemu šéfovi diplomacie Brianovi Cowenovi k výsledkom referenda. Íri rozširovanie podporili, teraz je na ťahu únia. FOTO - ČTK/AP
LUXEMBURG - Ministri zahraničných vecí Európskej únie sa nedokázali dohodnúť na spôsobe, akým zaplatia rozšírenie spoločenstva.
Kameňom úrazu sa stala aj pre samotných členov citlivá spoločná poľnohospodárska politika. O tomto probléme sa na stretnutí de facto ani nediskutovalo. Keď dánsky minister Per Stig Möller vyzval kolegov, aby oznámili prípadné nové stanoviská k tejto otázke, rozhostilo sa okolo stola úplné ticho,“ opísal diplomatický zdroj debatu.
O týchto otázkach sa však ťažko debatuje, ak francúzsky prezident Jacques Chirac zopakoval odmietavý postoj Francúzska revidovať spoločnú poľnohospodársku politiku pred vypršaním dohody v roku 2006. Zdôraznil však, že „treba prirodzene hľadať riešenie prijateľné pre všetkých, z jednej strany stanovením maximálnej hranice výdavkov a z druhej ich preskúmaním“.
Čiastočný pokrok nastal v otázke štrukturálnych fondov a vyrovnávacieho fondu. Ministri súhlasili s princípom poskytovania finančných kompenzácií. Nedohodli sa ale na tom, či kompenzácie majú zaistiť, aby sa noví členovia po vstupe nestali čistými prispievateľmi, teda tými, ktorí do rozpočtu viac dávajú ako dostávajú, alebo aby sa dostali do lepšej rozpočtovej situácie, v akej boli pred vstupom. Nemecko navrhlo znížiť čiastku 25,4 miliardy eur odporúčanú Dánskom pre obdobie 2004 - 2006 o štyri miliardy, Francúzsko, Švédsko a Holandsko ho podporili pochybnosťou, či navrhovaná suma nie je pre nových členov veľmi vysoká. Tieto krajiny súhlasia iba s takými úhradami, ktoré by zaručili, že sa noví členovia neocitnú v mínusovom postavení. Dánsky minister Möller na to reagoval slovami, že navrhované kompenzácie budú stáť každého občana Európskej únie v rokoch 2004 - 2006 iba dve, nanajvýš tri eurá.
Podľa diplomatických zdrojov bol významným momentom celej debaty aj postoj Holandska. Holandská vláda padla pred týždňom a tak sa zástupca krajiny na rokovaniach odvolal na to, že na akýkoľvek postoj potrebuje mandát parlamentu. Ten zasadne dnes.
Dohodu o financovaní rozšírenia teda ministri zahraničných vecí nechali na šéfov svojich vlád. Tí sa stretnú už zajtra na summite v Bruseli.
Predsednícka krajina Dánsko sa vyjadrila, že ak sa predstavitelia 15 štátov počas summitu nedohodnú, rozširovanie sa neuskutoční.
(mik, čtk, reuters)