
FOTO – STANO STEHLÍK
Ako vnímate udalosti v poľskom parlamente? Stratila podľa vás inštitúcia svoju autoritu?
„Je to rozpačité, ale také veci sa už v poľskom parlamente stávali. Spomeniem jedného z poslancov v 80. rokoch, keď sa vysmieval internovaným. Parlament tlieskal a poslanci sa smiali. Tradícia populizmu a demagógie je dlhá a treba to vnímať nielen v takých dramatických momentoch ako boli minulý týždeň, ale aj v každodenných vyjadreniach politikov. Senátor Pastusiak pred rokmi ostro kritizoval NATO a USA a dnes je ich veľkým zástancom. Keď mení názory profesor, ako potom možno očakávať, že ich nebude meniť Lepper. To, čo sa odohralo v parlamente, len odzrkadľuje celkovú situáciu. Sú to trvalé mechanizmy, ktoré vytvárajú populistov.“
Ako dnes vnímate Holandsko? V kandidátskych krajinách – hlavne v Poľsku, na Slovensku a v Lotyšsku – majú obavy, že táto krajina skomplikuje ich vstup do EÚ.
„Holandsko sa v priebehu posledných 20 rokov veľmi zmenilo, napríklad pri prejavoch solidarity s ostatnými členmi Európy. Pamätám sa, ako počas vojnového stavu posielali do Poľska balíky s potravinami. Teraz sa v niektorých vyjadreniach Holanďanov objavujú prvky xenofóbie, agresivity, chýba pochopenie. Je to veľký problém. Vnímam to ako pohyb kyvadla. Po istom období solidarity začal fungovať ten istý mechanizmus, aký pozorujeme vo Francúzsku po náraste popularity Le Pena či v Rakúsku Haidera. Zostáva nám len čakať, či kyvadlo zmení polohu.“
Čo hovoríte na výsledky írskeho referenda?
„Veľmi sa teším. Ďakujem Bohu, že Íri ukázali, že vedia rozmýšľať v kategóriách celej Európy. Na druhej strane pozerám trochu s obavou na Poľsko. Keď Íri vedeli počas niekoľkých mesiacov tak radikálne zmeniť svoj názor, môžeme sa niečoho podobného dočkať aj v Poľsku, ale opačne. Štatistiky, ktoré v Poľsku ukazujú, že okolo 70 percent obyvateľov je za integráciu, sa môžu zmeniť.“
(mw, mim)