Finančné poradenstvo nie je o rýchlom zárobku

Finančné poradenstvo je vo svete rozšírený biznis, čo súvisí aj so skutočnosťou, že masa bohatstva a úspor tam historicky vznikala a o tento obrovský majetok mnohých rodín, nadácií, inštitúcii či skupín sa je potrebné starať. Finančné poradenstvo je ...

Finančné poradenstvo je vo svete rozšírený biznis, čo súvisí aj so skutočnosťou, že masa bohatstva a úspor tam historicky vznikala a o tento obrovský majetok mnohých rodín, nadácií, inštitúcii či skupín sa je potrebné starať. Finančné poradenstvo je rozdelené do niekoľkých oblastí v závislosti od výšky majetku a požadovaných dodatočných služieb. Pre jednoduchosť by som ho rozdelil aspoň na oblasť privátneho bankovníctva a riadenie portfólia zloženého z podielových fondov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia zverujú starostlivosť o svoj majetok finančnému poradcovi, za čo mu samozrejme platia poplatok. Na Slovensku sa platenie za finančné poradenstvo stretáva s nevôľou ľudí. Vnímajú to totiž tak, že zaplatením za produkty správcovských spoločností alebo bánk majú nárok aj na poradenstvo, pričom si však neuvedomujú, že nezávislé poradenstvo zvyčajne prináša vyššie čisté výnosy, ako aj zaujímavejší rozsah služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Tri roky privátneho bankovníctva

Privátne bankovníctvo je zamerané na zhodnocovanie prostriedkov klienta na finančných trhoch. Je založené na princípe diskrétnosti, individuálneho prístupu a vytvorení dlhodobého a dôverného vzťahu medzi klientom a bankou. Slúži pre tých najbohatších klientov, ktorí disponujú majetkom prevyšujúcim 300 až 500 - tisíc švajčiarskych frankov. Nejde však len o investičné poradenstvo, ktoré doporučuje klientovi, aby investoval do určitého produktu, lebo práve tam je optimálna miera rizika a výnosu. Služba zahŕňa aj majetkové a daňové poradenstvo, vrátane takých investícií do cenných papierov, aby boli pre klienta daňovo výhodné. Poradca pozná finančnú situáciu svojho klienta, vie, aké nehnuteľnosti vlastní, aké má príjmy z rôznych oblastí. Väčšinou robí aj poradenstvo v rodinnom biznise, pri dedičských konaniach, či uzatváraní manželskej zmluvy. Je ako rodinný lekár, ktorý sa stará o rodinu klienta, aby bola finančne zdravá. Privátny bankár však nemusí byť špecialista vo všetkom, ale pozná iných špecialistov. Svojmu klientovi vie poradiť napríklad realitnú alebo advokátsku kanceláriu. Privátne bankovníctvo začalo na Slovensku fungovať pred približne tromi rokmi. Najviac sa mu darí v komerčných bankách so zahraničnou účasťou. Celkový objem majetku, ktorý sa týmto spôsobom spravuje, dosahuje niekoľko miliárd korún. Konkurenciou domácim subjektom sú aj zahraničné spoločnosti, vrátane privátnych bánk zo Švajčiarska, a rôznych poradenských a investičných inštitúcii z daňových radov. Ich využívanie však nemusí byť vždy v súlade s platnou legislatívou. Využíva ich najmä skupina bohatých ľudí, ktorá má strach ukázať, že vlastní značný majetok z dôvodu možného vydierania, resp. z dôvodov daňových. Veľký segment potenciálnych klientov privátneho bankovníctva tvoria rôzni úspešní manažéri s vyššími príjmami. Veľmi zaujímaví sú tiež súkromní lekári, právnici, exekútori, sudcovia, realitní makléri, niektorí športovci, ktorí napríklad pôsobili istú dobu v zahraničí. Privátne bankovníctvo na Slovensku najmä v poradenskej oblasti nezahŕňa taký rozsah služieb ako v zahraničí. Ide skôr o správu aktív, teda investície do rôznych finančných inštrumentov. Daňové, dedičské, či majetkové poradenstvo sa v podstate ani nerobí, keďže banky ho z legislatívneho hľadiska vykonávať nemôžu. Starostlivosť o privátnu klientelu zahŕňa finančné poradenstvo pri úveroch ručených aktívami v správe, čerpaní hypoték a iných služieb pripravených pre VIP klientov. Minimálny objem majetku požadovaný pri privátnom bankovníctve v Slovenskej republike je 2 až 4 milióny Sk a poplatok okolo jedného percenta ročne zo spravovaného majetku.

SkryťVypnúť reklamu

Vytvorte si optimálne portfólio z podielových fondov

Pre strednú vrstvu a retail sú určené ako investičné inštrumenty predovšetkým podielové fondy, či rôzne druhy investičných a penzijných plánov. Tento segment využíva teda finančného poradcu skôr na riadenie portfólia zloženého z podielových fondov. V oblasti terajších subjektov pôsobiacich v oblasti kolektívneho investovania sa situácia v Slovenskej republike od roku 2000 zásadne zmenila prijatím novej legislatívy. Správcovské spoločnosti, ktoré spravujú podielové fondy sú na slovenskom finančnom trhu snáď najprísnejšie regulované subjekty. Kontroluje ich štátny Úrad pre finančný trh, okrem toho musia mať depozitára - banku. Tá je kontrolovaná vlastným interným auditom, ako aj Národnou bankou Slovenska. Dôležitú úlohu tu zohráva Asociácia správcovských spoločností, ktorá zverejňuje rôzne porovnania produktov a upresňuje metodiku činnosti správcovských spoločností. Investičné poradenstvo v prípade fondového biznisu je založené na tom, že klientovi, ktorý má na istý čas voľný určitý objem prostriedkov, finančný odborník poradí, akým spôsobom by si mal namiešať svoje portfólio fondov, aby spĺňalo rizikový profil a očakávania investora. Ak niekomu do dôchodku, resp. obdobia, kedy prostriedky z investície bude potrebovať zostáva viac ako 15 rokov, v jeho portfóliu môže byť zo začiatku viac akciových, teda rizikovejších fondov, ako fondov konzervatívnejších, teda dlhopisových. S blížiacim sa termínom, kedy budeme tieto prostriedky potrebovať je vhodné tieto fondy nahradiť menej rizikovými - dlhopisovými a následne peňažnými. Je potrebné si uvedomiť, že aj pri nízkom príjme sa dá mesačne sporiť 200 alebo 500 korún, čo po tridsiatich rokoch pravidelného sporenia vygeneruje celkom slušné peniaze. Navyše týmto spôsobom eliminujeme výkyvy trhu. Hlavné výhody investovania do podielových listov sú najmä likvidita, diverzifikácia a transparentnosť. Likvidita znamená, že v prípade potreby môžu byť podielové listy veľmi rýchlo odkúpené správcovskou spoločnosťou, t.j. chovajú sa ako netermínovaný vklad. Diverzifikácia znamená, že vklady všetkých podielnikov sú investované do niekoľkých desiatok cenných papierov a tým sa znižuje riziko zníženia hodnoty investície v porovnaní s individuálnym investovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Transparentnosť znamená najmä to, že investície sú realizované v súlade so striktnou legislatívou, čo kontroluje depozitár, ako aj skutočnosť, že o investícii má podielnik množstvo informácií (média, Internet, správcovská spoločnosť atď.). Investovanie do podielových fondov má aj viaceré daňové výhody. V Slovenskej republike je táto forma poradenstva zvyčajne vykonávaná správcovskými spoločnosťami bez poplatku. Masový segment obyvateľstva sa orientuje najmä na služby a produkty bankových inštitúcií. Ľudia si často berú spotrebné pôžičky, resp. používajú kreditné karty, takto vzniknuté záväzky ďalej rolujú a tieto dlhy, ktoré sú relatívne vysoko úročené následne celé roky splácajú. Úspory tak nekumulujú významným spôsobom, preto finančné poradenstvo nie je pre nich až také dôležité. Najmä v tomto segmente je finančné poradenstvo často spojené s nedôverou ľudí. Za veľmi negatívny prípad môžeme spomenúť napríklad činnosť rôznych nebankových subjektov, čo sa ukázalo ako veľmi nekorektné. Kvázi finanční poradcovia sľubovali ľuďom 30 či 40 - percentné zhodnotenie ich vkladov, aj keď to bolo nereálne. Nedôverou ľudí sú poznačené aj investičné fondy, ktoré ľudia stále spájajú s kupónovou privatizáciou.

SkryťVypnúť reklamu

Využívajte len dôveryhodných finančných poradcov

Na Slovensku sú väčšinou vnímaní ako finanční poradcovia díleri, ktorí predávajú úzko špecializovaný produkt. Prídu ku klientovi a v skutočnosti nemajú až taký reálny záujem optimálne poradiť to čo by klient naozaj potreboval, ale predať finančný produkt, z ktorého majú províziu. Na Slovensku bohužiaľ existujú aj „finanční poradcovia - podvodníci“, ktorí ľuďom ponúkajú na podpis rôzne nejasné zmluvy. Niekto síce môže dobre vyzerať a vedieť presvedčivo komunikovať, ale malo by sa od neho vyžadovať viac, ako len vizitka, či tajomné výpisy o firme. V zásade by som doporučoval komunikovať len s finančnými poradcami, ktorí patria k renomovanej bankovej inštitúcii a vedia to jednoznačne preukázať. Nikdy nepodpisujte zmluvu, ktorá vyzerá mimoriadne výhodne, ale treba ju podpísať hneď, lebo ponuka je časovo limitová. V zahraničí majú finanční poradcovia niekoľkoročnú prax napríklad v banke, v rámci ktorej prichádzajú do kontaktu aj s mnohými klientmi a majú teda rozsiahle skúsenosti. Zvyčajne sa vyžaduje absolvovanie niekoľko školení a až potom obdržia certifikát, na základe ktorého môžu vykonávať finančné poradenstvo. Takýto poradcovia vedia, že finančné poradenstvo je o dlhodobom vzťahu, nie o snahe rýchlo zarobiť na klientovi. Niečo podobné postupne vzniká aj na Slovensku, kde je už možné absolvovať skúšky pre sprostredkovateľov investičných služieb pod záštitou Úradu pre finančný trh.

SkryťVypnúť reklamu

MARIÁN MATUŠOVIČ

(Autor je predseda predstavenstva VÚB Asset Management, a. s., Bratislava)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 676
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 461
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 424
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 452
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 593
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 981
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu