or ďalším možnostiam pre bankové domy. V zásade sa dajú klienti bánk rozdeliť do dvoch skupín. Jednou z nich sú fyzické osoby, druhou zase firmy.
Fyzické osoby
Bankový účet patrí medzi najrozšírenejší produkt. Tento účet však ponúka minimálny výnos. Treba dodať, že nikde na svete nie je tento druh účtu určený na zhodnocovanie úspor. Slúži najmä na bezhotovostné platby. Tieto produkty sú niekedy nákladné a treba rátať s poplatkami niekoľko desiatok korún, v závislosti od počtu pohybov na účte. Pokiaľ má klient záujem o vyššie zhodnotenie, založí si termínovaný vklad. Pri termínovaných vkladoch sa klient zaväzuje mať v banke vklad na určitú dobu. Vtedy je výnos vyšší, ale pri predčasnom výbere sa obyčajne platí penalizačný poplatok.
Sporožírový účet je špecifický druh korunového účtu, ktorý banka zriaďuje výhradne pre fyzické osoby nepodnikateľov za účelom realizovania hotovostných a bezhotovostných operácií podľa dispozícií majiteľa účtu, respektíve spoludisponujúcej osoby.
Vkladné knižky
Druhou možnosťou je vkladná knižka. Tento spôsob je na Slovensku klasický. Banky ešte často zatraktívňujú tento produkt rôznymi výhernými akciami. Aj v tomto prípade existujú vkladné knižky bez a s výpovednou lehotou, čiže občan má svoje úspory kedykoľvek k dispozícií.
Depozitné certifikáty a depozitné zmenky
Predstavujú nie príliš populárnu formu termínovaného investovania. Depozitné certifikáty sú vydávané v listinnej podobe v rôznych menovitých hodnotách, spravidla od 10 tisíc korún. Depozitná zmenka je ďalšou možnosťou pre individuálneho investora. Úročí sa odo dňa vystavenia. Zvyčajne existuje možnosť skoršieho vyplatenia týchto cenných papierov.
Úverové produkty
Hypotekárne úvery
Pod hypotekárnym úverom sa rozumie dlhodobý úver s lehotou splatnosti najmenej 5 rokov zabezpečený záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti. Banka poskytuje úver právnickým a fyzickým osobám na nákup, výstavbu, rekonštrukciu tuzemských nehnuteľností, ktorý je financovaný prostredníctvom vydávania a predaja hypotekárnych záložných listov.
Spotrebné úvery
Predstavujú jednu z možností ako si zabezpečiť spotrebu. Existujú dva druhy. Účelový a bezúčelový. Pri účelovom je banka dohodnutá s dodávateľom služby, alebo produktu a peniaze poskytne iba na tento účel. Pri bezúčelovom spotrebnom úvere je jeho použitie na klientovi.
Kontokorentný úver
Banky ho poskytujú svojím lepším klientom. V podstate je to možnosť prečerpania svojho účtu až do debetu. Výška debetu závisí od pravidelných mesačných vkladov.
Stavebné sporenie
Špecializovaným druhom bánk sú stavebné sporiteľne. Orientujú sa na poskytovanie úverov na výstavbu, rekonštrukciu, alebo kúpu nehnuteľností. Stavebné sporenie sa skladá z dvoch fáz - samotné sporenie a následné splácanie stavebného úveru, či mimoriadneho medziúveru.
Elektronické bankovníctvo
Tento druh poskytovania služieb patrí medzi najprogresívnejšie. V rámci tohto segmentu existuje niekoľko služieb - Homebanking, Internet banking, E - mail banking, GSM banking, Telefón banking a elektronické terminály. Ich spoločnou črtou je fakt, že klient využíva moderné prostriedky pri komunikácii s bankou (internet, mobilný telefón) a tým môže zabezpečiť mnohé operácie s účtom bez toho, aby vkročil do banky.
Právnické osoby
Potreby právnických osôb sa samozrejme líšia od bežných občanov a preto banky prispôsobili tomu svoje produkty. Ich prvoradým záujmom je, aby bolo spoľahlivé spracovanie platieb tak už domácich ako aj zahraničných. Ďalšou prioritou je možnosť získania úveru. Podmienky bánk sú samozrejme iné ako u fyzických osôb. Kým klientovi - občanovi zväčša stačia na získanie úveru pravidelné vklady a potvrdenie od mzdovej účtovníčky, pri firmách banky požadujú viacero záruk a optimistické podnikateľské plány.
Tomáš Kluge