členstvo v Slovenskej komore audítorov (SKAU).
Audítor
Audítor je fyzická osoba, ktorá je držiteľom licencie a je zapísaný v zozname vedenom SKAU. Audítorom sa môže stať len osoba, ktorá má ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa ekonomického zamerania, čiže inžinierske štúdium. Musí mať najmenej päť rokov praxe v účtovníctve, z toho tri roky ako asistent audítora a musí zložiť audítorskú skúšku. V praxi sú audítori často aj daňovými poradcami zapísanými v Slovenskej komore daňových poradcov. Audítor musí mať pred získaním licencie najmenej 900 hodín praxe ako asistent audítora.
Audítorská spoločnosť
Audítorské služby môže poskytovať aj právnická osoba zapísaná v zozname vedenom SKAU, pokiaľ je držiteľom licencie. Nemôže to byť však akákoľvek právnická osoba. Zákon pre audítorskú spoločnosť povoľuje len tri právne formy obchodných spoločností. Audítorská spoločnosť tak musí mať právnu formu verejnej obchodnej spoločnosti (v.o.s.), komanditnej spoločnosti (k.s.) alebo spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.). Nemôže to teda byť napríklad akciová spoločnosť. V mene audítorskej spoločnosti môžu audítorské služby poskytovať len audítori. Ak audítor poskytuje svoje služby prostredníctvom audítorskej spoločnosti, nemôže ich poskytovať súčasne ako fyzická osoba. V praxi by totiž mohol vzniknúť konflikt záujmov.
Overovanie účtovnej závierky
Základnou náplňou práce audítorov je overovanie účtovnej závierky firiem. Povinnosť overiť si účtovnú závierku má bez ďalších podmienok akciová spoločnosť a právnická osoba, ktorej to prikazuje osobitný právny predpis. Ide napríklad o banky alebo nadácie. Účtovnú závierku si musia dať overiť audítorom aj právnické osoby, ktoré sú prijímateľmi 1 % dane z príjmov poukazovaného na verejnoprospešné účely podľa zákona o daniach z príjmov, ak týmto spôsobom vyzbierali za rok viac ako jeden milión korún. To bude platiť podľa nového zákona o účtovníctve.
Účtovnú závierku si musí dať audítorovi overiť aj spoločnosť s ručením obmedzeným a družstvo, ak splnili aspoň dve z týchto troch podmienok:
* celková suma majetku firmy presiahla limit 20 miliónov korún
* čistý obrat firmy presiahol sumu 40 miliónov korún
* podnik zamestnával v priemere viac ako 20 zamestnancov.
Splnenie týchto podmienok sa posudzuje nie za rok, za ktorý sa účtovná závierka overuje, ale za tomu predchádzajúci rok. Ak sa teda bude overovať účtovná závierka za rok 2002, pre splnenie podmienok je rozhodujúci rok 2001. Nemusia byť pritom splnené všetky tri podmienky, stačí ak sú splnené len dve z nich. Napríklad podnik má viac ako 20 zamestnancov a čistý obrat presiahol 40 mil. Sk. Napriek tomu, že má majetok nižší ako 20 mil. Sk, účtovnú závierku si bude musieť dať overiť audítorovi, lebo splnil dve z troch podmienok.
Len na základe zmluvy
Audítor a audítorská spoločnosť poskytujú audítorské služby za odplatu na základe zmluvy uzavretej s účtovnou jednotkou, u ktorej robia audit. Audítor môže zamestnávať iného audítora len vtedy, ak sám nemá uzatvorený pracovnoprávny vzťah, čiže nie je zamestnancom či už audítora alebo iného zamestnávateľa. Audítor je pri poskytovaní auditu nezávislý. Je povinný dodržiavať zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy a audítorské štandardy. Tieto sa do značnej miery zhodujú s medzinárodnými audítorskými štandardmi. Audítor však nie je oprávnený prikazovať účtovnej jednotke vykonať zmeny alebo opravy údajov vykazovaných v jej účtovníctve. Audítor vedie audítorskú dokumentáciu podľa audítorských štandardov. Musí ju archivovať minimálne 10 rokov po vykonaní auditu. Audítorská dokumentácia je vlastníctvom audítora, ak sa s účtovnou jednotkou nedohodne inak. Zákon však výslovne zakazuje jej predaj alebo prevedenie na inú osobu. Výnimkou je prípad, keď s tým súhlasí účtovná jednotka. Audítor zodpovedá za škodu spôsobenú pri poskytovaní audítorských služieb. Preto musí uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. Tento krát nejde o povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Audítor sa musí dať zo zákona poistiť v zodpovednosti za škodu spôsobenú výkonom povolania. Túto povinnosť však nemá, ak audit poskytuje v mene audítorskej spoločnosti, pretože tá je tiež proti zodpovednosti za škodu poistená.
Konflikt záujmov
Audítor nesmie poskytovať audítorské služby účtovnej jednotke, ak nie je od nej nezávislý. Nesmie tu nastať konflikt záujmov. Audítor nesmie byť s auditovanou účtovnou jednotkou personálne ani majetkovo spätý. Nesmie jej napríklad viesť ani účtovníctvo alebo zostavovať účtovnú závierku. Prekážkou je, ak audítor v účtovnej jednotke robil v minulosti audit a tá mu zaň nezaplatila honorár dlhšie ako jeden rok. Ak účtovná jednotka poskytne audítorovi úver alebo pôžičku, znamená to rovnako konflikt záujmov a prekážku poskytovania audítorských služieb. Zákon je pomerne prísny, lebo hovorí, že audítor nemôže takúto účtovnú jednotku auditovať ešte päť rokov po skončení konfliktu záujmov.
Prehrešky audítorov
Za prehrešky môže SKAU uložiť audítorovi pokutu až do pol milióna korún a audítorskej spoločnosti dokonca do výšky jedného milióna korún. Asistentovi audítora môže uložiť pokutu do limitu 10 000 Sk. Okrem toho im môže pozastaviť licenciu až na tri roky. Najprísnejšou sankciou je vyčiarknutie zo zoznamu audítorov. Takéto rozhodnutie však možno žalovať na súde.
PATRIK BENČÍK
(Autor je právnik)