BRATISLAVA – Ministerstvo financií chce podľa návrhu štátneho rozpočtu preradiť do 23-percentnej sadzby DPH aj stavebné práce. Pri tých sa v súčasnosti účtuje znížená 10-percentná sadzba DPH.
Pre stavebné firmy nie je vyššia sadzba dane novinkou. Už v júni ju totiž schválili poslanci v rámci novely zákona o DPH. Nejasnosti však zatiaľ vyvoláva zámer ministerstva preradiť do vyššej sadzby stavebnú výrobu s výnimkou komplexnej bytovej výstavby. To je podľa stavebníkov termín, ktorý sa už desať rokov nepoužíva. Pochádza z čias, keď sa výstavba delila na komplexnú výstavbu bytov – najmä panelových a individuálnu výstavbu rodinných domov. Potom čo do stavebníctva vstúpili súkromné firmy, nemá už takéto delenie žiadne opodstatnenie.
Stavebníci preto nevedia, či chce ministerstvo ponechať nižšiu sadzbu DPH pri výstavbe podporovanej štátom alebo pri bytovej výstavbe ako celku. Prezident Zväzu stavebných podnikateľov František Slávik to zatiaľ nevie ani po stretnutí s novým ministrom výstavby.
Firmy sa však zhodujú, že vyššia sadzba dane znamená faktické zdraženie cien za stavebné práce, čo nebude pre stavebníctvo prínosom. „Určite sa tým zdvihnú ceny,“ povedal ekonomický riaditeľ Doprastavu Tomáš Klepetko. Podľa neho postihne 23-percentná DPH hlavne investorov stavieb. „To v praxi znamená, že ak je investorom štát alebo štátna organizácia, bude musieť platiť zhotoviteľovi prác o trinásť percent vyššiu DPH,“ vysvetľuje Klepetko. Daň nakoniec zhotoviteľ stavby odvedie späť do štátneho rozpočtu, cena za vykonané práce však vyššia bude.
„Ako občan s liberálnym postojom to vítam. Ako stavebný podnikateľ to však vnímam skepticky,“ povedal riaditeľ firmy Hornex Oto Hornáček. Vyššia sadzba dane bude podľa neho znamenať útlm najmä pre malé a stredné stavebné firmy. „Okrem toho bude vyššia aj základňa na výpočet DPH, pretože zdražejú energie a tým celkové vstupy firiem,“ povedal.
Aj podľa ekonomickej riaditeľky firmy ZIPP Magdy Kreutzovej znamená 23-percetná DPH zdraženie cien za stavby. Stavba za milión stojí teraz s 10-percentnou DPH 1,1 milióna korún. Od januára to však bude 1,23 milióna. Firiem, ktoré sú platcami DPH sa to nedotkne, pretože si daň medzi sebou započítajú. Ak by sa sadzba DPH zvýšila aj pri prácach, ktoré si objednávajú bežní občania, znamenalo by to zdraženie ich stavby domu, bytu alebo rekonštrukcie o trinásť percent. (tom)