16 kresiel starostov a v rovnakom počte miest im patrí aj väčšina v miestnych zastupiteľstvách.
V apríli socialisti spolu s liberálmi vyhrali parlamentné voľby len tesne nad pravicovou koalíciu na čele so stranou Fidesz. Výsledky komunálnych volieb však poukazujú na to, že odvtedy podpora pre vládne strany stále stúpla. Zmena pri kormidle nastala aj na regionálnej úrovni, kde mala doteraz Fidesz väčšinu.
Predseda MSZP László Kovács hodnotí výsledok ako spokojnosť voličov s doterajším vládnutím koalície socialistov. Výkonný predseda Fidesz v ňom vidí len zotrvačnosť, pokračovanie tendencie, že komunálne voľby tradične vyhráva ten kto parlamentné o niekoľko mesiacov skôr.
V župných samosprávach majú socialisti v zhromaždeniach 45 percent poslaneckých miest, opozičná Fidesz spolu s Maďarským demokratickým fórom (MDF) 33-percent. Mimoparlamentné strany obsadia 20 percent kresiel.
Kandidáti socialistov obsadia o 39 viac primátorských postov ako mali doteraz. V Budapešti si síce kandidátka socialistov Erzsébet Némethová viedla najhoršie (získala 13-percent), kreslo však už štvrtý raz po sebe obsadil kandidát menšej koaličnej strany SZDSZ Gábor Demszky. Z získal 47 percent hlasov, nezávislý kandidát podporovaný pravicou Pál Schmitt zaostal za ním o 11 percent.
V nedeľu sa volili aj menšinové samosprávy, ktoré má právo vytvárať 13 menšín. V 1308 obciach a mestách vznikne na základe nedeľňajších výsledkov 965 rómskych, 315 nemeckých a 106 slovenských menšinových samospráv. Menšinové samosprávy fungujú buď paralelne s miestnym úradom, alebo sa miestna samospráva automaticky vyhlási za menšinovú, keď v nej vo voľbách získajú zástupcovia menšiny väčšinu. V súčasnosti má deväť maďarských obcí slovenské samosprávy.
(tasr, kl)