
Juho- a severokórejská delegácia pri včerajšom kole rokovaní návštívila stanicu metra v Pchjongjangu. FOTO - REUTERS
SOUL, WASHINGTON - Severná Kórea včera oznámila, že je ochotná so Spojenými štátmi hovoriť o jadrových zbraniach. Juhokórejskí predstavitelia sa spolu s Američanmi snažia vyriešiť novú krízu na Kórejskom polostrove. Druhý muž severokórejskej politiky Kim Joung-Nam si však počas rokovaní s juhokórejskými politikmi položil podmienku - Spojené štáty musia prestať s nepriateľskou politikou proti severnej Kórei.
Medzinárodne izolovaná komunistická Kórea sa tento mesiac priznala, že v posledných rokoch tajne pokračovala vo výrobe jadrovej zbrane. Ruský minister pre jadrovú energetiku včera vyjadril pochybnosti, či by KĽDR dokázala vyrobiť jadrové zbrane. „Ťažko si viem predstaviť, že by mali technológie na výrobu jadrových zbraní,“ povedal Alexander Rumancev. Rusko je napriek ochladnutiu vzťahov v 90. rokoch stále najbližším spojencom severnej Kórey.
Iný názor majú bývalí poradcovia amerických prezidentov na otázky národnej bezpečnosti Henry Kissinger a Zbigniew Brzezinski. „Pokiaľ ide o kapacity, je severná Kórea jasne hrozivejšou vojenskou mocnosťou, než je Irak,“ povedal v rozhovore s televíziou CNN Brzezinski. Podľa Brzezinského má Pchjongjang podľa všetkého jadrovú zbraň, silnú armádu a stovky rakiet. Henry Kissinger v rovnakom programe vyhlásil, že terajšia vláda Georgea Busha nepoužíva proti Iraku a severnej Kórei odlišné stratégie. „V prípade severnej Kórey bude, alebo by mal byť, dosiahnutý rovnaký cieľ. Myslím, že ide o dve tváre rovnakej politiky.“
Aj Bushova poradkyňa na otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová v nedeľu potvrdila, že cieľom Bieleho domu je likvidácia zbrojných programov v oboch krajinách, nech sa k tomu používa sila alebo diplomacia. V diplomacii nebudeme mať jednu formu, ktorou sa budeme snažiť uplatňovať pre každý prípad, to by bolo nerozumné, povedala Riceová.
(mch, reuters, čtk)