Holandsko čakajú v decembri alebo v januári predčasné voľby. Téma rozširovania EÚ, ktorá rezonovala aj pri rozpade vlády, zaznie aj počas volebnej kampane. Holandsko pritom ako jediná krajina podmieňuje rozšírenie zásadnou reformou poľnohospodárstva, ku ktorej však nemusí dôjsť. Počas rozhodujúceho summitu v Kodani nemusí mať krajina vládu s mandátom na prijatie takého vážneho rozhodnutia. Holandsko kritizuje aj náklady na rozšírenie a pripravenosť niektorých kandidátov. Výhrady zazneli na adresu Lotyšska, Poľska a Slovenska.
predčasné voľby v Rakúsku
Koncom novembra čakajú predčasné voľby aj Rakúsko a rozširovanie EÚ bude jednou z hlavných predvolebných tém. Krajne pravicoví slobodní (FPÖ), kritizujú rýchlosť rozširovania a posudky kandidátov považujú za prikrášlené. Ich preferencie klesajú, preto sa budú snažiť využiť strach z rozširovania. Ani Rakúsko ešte zrejme nebude mať na kodanskom summite novú vládu.
Cyprus
O vstupe do EÚ rokuje len grécka časť, ale výsledok je záväzný pre celý ostrov. Nie je jasné, ako sa vyvinú vzťahy s Tureckom po tom, čo únia odmietla stanoviť dátum na začatie vstupných rokovaní. Turci s podporou USA tlačia, aby termín zaznel na summite v Kodani. Turecko, ktoré má kontrolu nad časťou ostrova, by mohlo vyvolávať napätie, aby odradilo od prijatia Cypru. Bez Cypru by však Grécko celý proces rozširovania zablokovalo.
súhlas parlamentov
Konečné rozhodnutie o prijatí nových krajín do EÚ musí prejsť súhlasom parlamentov členských krajín. Prekvapenia nie sú vylúčené. (mim)