Košice/Bardejov 21. októbra (TASR) - O mimoriadny počin sa v týchto dňoch zaslúžili pracovníci, klienti a priatelia Domova sociálnych služieb (DSS) ALIA v Bardejove. Spoločne vydali knihu poézie Pieseň v snehu, ktorú napísala tamojšia vedúca výchovy Jana Nagajová a bohato ilustrovali šiestimi klienti domova, viacnásobne postihnutí mladí muži.
Krédom bardejovského DSS, v ktorom žije celoročne 70 mentálne a viacnásobne hendikepovaných klientov je Akceptovanie, Láska, Integrácia a Aktivita. Vedenie domova sa ho rozhodlo pred dvoma rokmi, pri sťahovaní do nových priestorov, v podobe iniciál priradiť k názvu a tak vznikla ALIA. V latinčine znamená "iná" a v tomto prípade, ako poznamenala riaditeľka domova Bernadeta Poláková, znamenala aj inú možnosť bývania, inú možnosť spolužitia s okolím, ale aj inú možnosť práce pre zamestnancov zariadenia, ktoré patrí na východnom Slovensku k najprogresívnejším. Bardejovský DSS patrí k zariadeniam sociálnych služieb, ktoré v praktickom živote potvrdzujú akceptáciu faktu, že ich klienti sú napriek hendikepu jedinečné osobnosti. Dokážu podľa slov riaditeľky obohacovať iných jedinečným spôsobom a preto je snahou vedenia, aby boli v rámci svojich možností aktívni a maximálne využívali svoje schopnosti a nadanie.
Príležitosť stať sa spoluautormi knihy dostali Koloman Mucha, Milan Redaj, Juraj Baláž, Mikuláš Kanaloš, Jozef Kuruc a Patrik Drozd. Hoci každý z nich je inak postihnutý, maľovanie je pre všetkých záľubou a spôsobom sebarealizácie. Klienti majú v ALIA totiž možnosť realizovať sa nielen v pracovných činnostiach, ale v rámci arterapie vo výtvarných, textilných, literárno-dramatických či hudobno-pohybových dielňach. Veľmi ťažko postihnutým, ležiacim klientom je určená muzikoterapia. Domov ALIA sa začal venovať aj špecifickej práci s autistickými klientmi, ktorí majú pridružené mentálne postihnutie.
Knižku uvedú do života vo štvrtok 24. októbra v rámci spoločného koncertu v Spoločenskom dome v Bardejove. Okrem klientov ALIA na ňom vystúpia aj ich priatelia z bardejovského detského speváckeho zboru Svetielko, hudobno-speváckej skupiny Múzy a pedagógovia ZUŠ z Košíc. Názov koncertu Rozkvitnú zabudnuté kvety má podľa autorky pripomenúť jej cestu objavov, ktorú nastúpila potom, ako začala pred 16 rokmi v zariadení pracovať. "Bol to vstup do záhrady, v ktorej zdanlivo nič nekvitlo. Pretože ma viedla láska, začali sa diať zázračné zmeny a pred mojimi očami vyrastali a vykvitli obdivuhodné kvety," povedala o svojich zverencoch a spoluautoroch Nagajová.