
Volební komisári sa dočkali voličov väčšinou až podvečer. Účasť na referende bola 47-percentná. FOTO - REUTERS
Íri v referende o Zmluve z Nice výraznou väčšinou podporili reformu Európskej únie. Podľa írskych médií za zmenou postoja verejnosti možno vidieť informačnú kampaň a zapojenie politických elít. V minulom roku sa kampaň takmer nekonala, politici a po nich aj voliči referendum odignorovali.
„Teraz sme urobili obrovský kus práce. Využívali sme rovnaké metódy ako pri volebnej kampani. Klopali sme na dvere, hovorili s ľuďmi a vysvetľovali,“ hovorí poslankyňa vládnej Fiana Fail Mary Dilnoyvá. Poučili sa z minuloročného ľudového hlasovania, na ktorom sa zúčastnili najmä disciplinovanejší odporcovia zmluvy.
„Táto kampaň bola o zastrašovaní, klamstvách a propagande,“ oponoval Justin Barret, jeden z najviditeľnejších a najhlasnejších odporcov zmluvy. Niektorí analytici tvrdia, že práve kvôli Barretovi sa mnohí nerozhodnutí voliči rozhodli na poslednú chvíľu hlasovať za zmluvu. Niekoľko dní pred hlasovaním, totiž významné írske denníky uverejnili informáciu, že Barret sa zúčastnil na konferencii organizovanej nemeckými ultrapravičiarmi.
„Íri sa zľakli toho, že by ich obviňovali z toho, že zabránili vstupu do únie chudobnejšej časti Európy. A že by to boli práve oni, ktorým Európa tak pomohla,“ tvrdil politický analytik Noel Whelan. Nemyslí si však, že referendom by sa debata o budúcnosti starého kontinentu mala skončiť. „Aj keď referendum napokon na druhý pokus vyšlo, zostáva veľa otvorených otázok a na úniu čaká ešte veľa práce,“ povedal.
Írsky predseda vlády BERTIE AHERN: „Rozšírenie únie prekoná doterajšie rozdelenie Európy a zaistí slobodu a prosperitu národov patriacich do spoločenstva.“
Predseda Európskej komisie ROMANO PRODI: „Írsko dalo zelenú rozšíreniu. Verím v rozšírenie, je to mier, hlas Európy, je to tiež ekonomická budúcnosť a ukončenie tragického obdobia rozdelenej Európy.“
Autor: Z Dublinu od vyslanej redaktorky SME JANY MIKUŠOVEJ