pri nich 187 ľudí, z toho podľa posledných údajov 103 Austrálčanov.
Presne napoludnie stíchol celý kontinent - bola totiž vyhlásená minúta ticha. Tú vystriedali zvuky zvonov, ktoré sa ozývali ďalšiu minútu. Na zhromaždeniach sa zišli tisíce ľudí. Využili všetky verejné miesta - kostoly, parky, pláže i ihriská. Jedno z najväčších sa odohralo v parku neďaleko prístavu v Sydney.
Austrálsky premiér John Howard sa zúčastnil na omši v hlavnom meste Canberre. „Všetko sa zmenilo. Nechcem robiť paniku, ale žijeme v odlišnom svete. Nemôžem garantovať, že sa niečo také nestane napríklad tu,“ povedal krátko pred vstupom do kostola. V neskoršom televíznom rozhovore vyzval na pokračovanie rozsiahlej vojny s terorizmom, pretože „tento atentát je jeho súčasťou“.
Solidaritu s austrálskym národom včera vyjadril aj americký prezident George Bush. V odkaze v podobe videonahrávky prisľúbil pomoc v honbe za zodpovednými za útoky v nočných kluboch. Nezabudol pripomenúť, že Austrália bola jedna z prvých krajín, ktorá vyjadrila silnú podporu Američanom po udalostiach z 11. septembra minulého roku.
V čase, keď Austrália smútila, ohlásili vyšetrovatelia pokroky pri vyšetrovaní atentátov. Minister obrany Mathori Abdul Jalil v sobotu obvinil militantného duchovného vodcu Abu Bakara Bashira z napojenia na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida a tvrdil, že jeho spolupracovník, známy ako Hambali je v pozadí mnohých teroristických atentátov v krajine. Hambaliho síce priamo z útokov na Bali neobvinil, ale je podľa neho logické predpokladať, že to bol práve on, kto za atentátmi stál. Bashir mal pritom o jeho aktivitách vedieť.
Podľa polície na Bali spoločné vyšetrovanie expertov z Indonézie, Austrálie, USA, Veľkej Británie a iných krajín pokračuje dobre, avšak neuviedla žiadne podrobnosti. (mm, čtk)