Výška poplatku by sa mala pohybovať od 6000 do 12000 korún ročne, čo je 10 až 20 percent priemerných nákladov na štúdium.
Podľa ministra školstva Martina Fronca sa uvažuje o tom, že časť poplatkov študentov, a to zhruba 30 percent, by sa vložila do fondu na sociálne štipendiá. V súvislosti so spoplatnením štúdia by sa mala zvýšiť hranica na poskytovanie sociálnych štipendií. Poznamenal, že kritériom na získanie štipendia pre vysokoškolákov zo sociálne slabších rodín bude príjem na jedného člena rodiny, tak ako je to v súčasnosti.
Zmeny sa budú týkať aj pôžičkového systému a Študentského pôžičkového fondu, vychádzať by sa malo z anglického modelu. Fond, ktorý svoju činnosť začal v školskom roku 1995/1996, doteraz poskytol 30 tisíc pôžičiek v celkovej výške 600 miliónov korún. Eviduje viac ako 18 tisíc klientov. V tomto roku disponuje 100 miliónmi korún a môže uspokojiť od päť do šesťtisíc žiadateľov.
Vysokoškolský zákon do parlamentu predložilo ministerstvo školstva pod vedením vtedajšieho šéfa rezortu Milana Ftáčnika. Zákon bol schválený 21. februára, účinnosť nadobudol 1. apríla. Parlamentom schválené znenie zákona vylúčilo spoplatnenie akejkoľvek formy štúdia na verejnej vysokej škole. Poplatky môže vysoká škola vyberať iba v súvislosti s nákladmi na prijímacie konanie, ich výška je však limitovaná.